more_horiz

"Polskie bezpieczeństwo było przehandlowywane". Kierwiński o sprawie wiz

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2023 09:35
- Chodzę w kontrolach poselskich w kolejnych ministerstwach i okazuje się, że polskie resorty obecnie kompletnie nie wiedzą, kogo my przyjmujemy, a teoretycznie otwieramy rynek pracy bardzo szeroko, to 250 tys. migrantów z krajów azjatyckich i afrykańskich - mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Kierwiński (Platforma Obywatelska).

Prokuratura przedstawiła zarzuty siedmiu osobom podejrzanym o działania korupcyjne przy przyspieszaniu postępowania wizowego. Śledztwo dotyczyło nieprawidłowości przy wydawaniu niektórych wiz. Jak zaznaczył minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, sprawa wizowa dotyczy 268 przypadków, a nie setek tysięcy, jak mówi opozycja. Prokurator generalny powołał się na ustalenia procesowe w toczącym się postępowaniu dotyczącym nieprawidłowości przy składaniu wniosków wizowych w ciągu ostatnich 18 miesięcy.

"Polskie bezpieczeństwo było przehandlowywane"

Marcin Kierwiński, komentując te doniesienia, ocenił, że Polska nie prowadzi spójnej polityki migracyjnej, a zainteresowane resorty nie mają odpowiednich informacji o migrantach. - Prawdziwym problemem jest to, że polskie wizy, polskie bezpieczeństwo było przehandlowywane w krajach azjatyckich i afrykańskich poza jakąkolwiek kontrolą - zauważył.

Zobacz również na tvp.info: Nowy kryzys migracyjny, a pomysły stare. Prof. Grosse: Trzeba radykalniejszych środków

"Nie ma mowy o żadnej relokacji"

Odnosząc się do kryzysu migracyjnego i propozycji UE dotyczących rozwiązania problemu na Lampedusie przez relokację migrantów, zauważył, że nasz kraj udzielił schronienia wielu uchodźcom. - Polacy pokazali już wielkie serce i solidarność międzynarodową, przyjmując Ukraińców. Nie ma mowy o żadnej relokacji migrantów - dodał poseł.

Posłuchaj
10:29 _PR24_AAC 2023_09_20-07-34-09 MK.mp3 Marcin Kierwiński o kryzysie migracyjnym (Polskie Radio 24 / 24 pytania - Rozmowa poranka)

Zobacz również na i.pl: Imigranci z Włoch mają być relokowani do innych państw. O tym jest nowy spot Prawa i Sprawiedliwości

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen odwiedziła włoską wyspę Lampedusa, na którą w ostatnich dniach trafiło ponad 8,5 tys. migrantów - więcej, niż stanowi populacja wyspy. Ursula von der Leyen wezwała państwa członkowskie Unii, aby wykorzystały dobrowolny mechanizm solidarnościowy i zabrały migrantów z Włoch. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że rząd przyjmie uchwałę, w której wyrazi sprzeciw wobec nielegalnej imigracji. Propozycję Ursuli von der Leyen premier określił mianem "fatalnej".

Zobacz także:

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: 24 pytania - Rozmowa poranka

Prowadzący: Krzysztof Świątek

Gość: Marcin Kierwiński

Data emisji: 20.09.2023

Godzina emisji: 7.33

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także