more_horiz
Wiadomości

Szef MSZ: nie ma żadnej afery wizowej. To kaskada nieprawd i pomówień

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2023 22:00
Minister Spraw Zagranicznych Zbigniew Rau ocenił, że wszelkie ostatnie oskarżenia, które pojawiają się w przestrzeni medialnej dotyczące tzw. sprawy wiz są nieprawdziwe. - To kaskada nieprawd, pomówień i zwykłych kłamstw - powiedział szef polskiej dyplomacji.
Zbigniew Rau skomentował tzw. sprawę wiz
Zbigniew Rau skomentował tzw. sprawę wizFoto: Schutterstock/Savvapanf Photo, Twitter/@MSZ

Zbigniew Rau odniósł się do twierdzenia opozycji, że "PiS mówi o nieprzyjmowaniu migrantów, ale setki tysięcy migrantów napłynęło do Polski w ciągu ostatnich 30 miesięcy". W ocenie szefa MSZ, "to świadome i celowe kłamstwo opozycji, które to kłamstwo składa się z całej kaskady fake newsów, którymi opozycja posługuje się w ciągu ostatnich kilkunastu dni".

W ocenie szefa MSZ, "czołowym fake newsem jest tzw. afera stulecia, która miała powstać w resorcie, którym ja mam zaszczyt kierować". - Oczywiście, że nie ma żadnej afery wizowej. Natomiast jest, powtarzam, kaskada nieprawd, pomówień i zwykłych kłamstw - dodał.

Proceder został rozpoznany przez polskie służby

- Kiedy słyszymy o aferze stulecia, to trzeba pamiętać o rzeczy absolutnie podstawowej. Doszło do ustalenia nieprawidłowości wydania nieco ponad dwustu wiz w ciągu ostatnich trzydziestu miesięcy. Ten proceder został rozpoznany przez polskie służby, przez CBA, które zajmuje się tą kwestią ponad rok, pod nadzorem prokuratury - wyjaśnił.

- W tym czasie wydaliśmy prawie 2 miliony wiz. 1,5 miliona przez 30 miesięcy Białorusinom i Ukraińcom - poinformował. - Jak porównamy teraz te liczby, to 200 z 2 milionów to jest jedna dziesiąta promila. To skala tego, co opozycja nazywa aferą wizową - powiedział.

Zobacz również na tvp.info: Żaryn o sprawie wiz: Próba wpływu RFN na wybory w Polsce, używają kłamstwa

Jego zdaniem, "państwo polskie stanęło na wysokości zadania". - Śledziło rozwój tego procederu i ten proceder znalazł swoją konkluzję, która sprowadza się do tego, że siedmiu osobom postawiono zarzuty. Z czego trzy zostały pozbawione wolności. Jeden urzędnik został zwolniony, choć nie postawiono mu żadnych zarzutów. Wiceminister Piotr Wawrzyk został pozbawiony stanowiska dlatego, że poniósł za to odpowiedzialność polityczną, m.in. za nadzorowanie departamentu, w którym mogło dojść do takich nieprawidłowości - wymienił. 

Czytaj także:

Zobacz też: Sprawa wiz. Andrzej Kosztowniak: państwo polskie zadziałało jak powinno

PAP/łs

Zobacz także

Zobacz także