"Kłamstwa i manipulacje". Wiceszef MSZ obala narrację PO ws. wiz

- Platforma Obywatelska wymyśliła sobie aferę i stara się wykreować ją zupełnie z niczego - powiedział wiceszef MSZ Paweł Jabłoński w Polskim Radiu 24, podkreślając, że MSZ podał dane dokładnie odpowiadające na pytania dotyczące wiz.

2023-09-18, 16:35

"Kłamstwa i manipulacje". Wiceszef MSZ obala narrację PO ws. wiz
Platforma wymyśliła sobie aferę i stara się wykreować to zupełnie z niczego - ocenił wiceszef MSZ. Foto: ArtWell/Shutterstock

Jabłoński, pytany w poniedziałek o doniesienia o nieprawidłowościach przy wydawaniu wiz, zaznaczył, że MSZ przedstawiło dokładne dane.

"Platforma wymyśliła sobie aferę"

- Platforma wymyśliła sobie aferę i stara się wykreować ją zupełnie z niczego - ocenił.

- To, że kilkaset tysięcy turystów, biznesmenów, różnych ludzi przylatuje do Polski, a potem z niej wyjeżdża, to jest rzecz zupełnie normalna. To nie są żadni imigranci. Gdyby ci imigranci w Polsce byli, to byśmy ich widzieli na ulicach - zaznaczył wiceszef MSZ.

- Kłamstwo, kłamstwo, po trzykroć kłamstwo. Manipulacja, próba wygrania wyborów i założenia maski partii przeciwnej migracji. Chociaż przecież dobrze wiemy, że oni od razu by się zgodzili na wszystko, co narzuci Unia Europejska. To, co jest na Lampedusie, to mielibyśmy też w Polsce - wskazywał Jabłoński.

REKLAMA

Jak mówił, "opozycja opowiada o kilkuset tysiącach imigrantów, migrantów ekonomicznych". - Panowie (Dariusz) Joński, (Michał) Szczerba takie rzeczy opowiadali, że kilkaset tysięcy migrantów do Polski trafiło - wskazywał Jabłoński.

Rzeczywista skala wizowa

Zwrócił uwagę, że oprócz wiz pracowniczych, wydawane są także wizy turystyczne, wizy studenckie oraz wizy czasowe.

- Wiz pracowniczych - jak mogliśmy słuchać tych opowieści, że na przykład w Nigerii stoją jakieś potężne kolejki do Polskiej ambasady - Polska wydała w poprzednim roku 46 wiz pracowniczych. Nie 46 tys., tylko 46 sztuk - zaznaczył Jabłoński. Dodał także, że "łącznie tych wiz wydano niewiele ponad tysiąc, czyli średnio tam wychodzi po kilkanaście na tydzień".

- To jest rzeczywista skala - zaznaczył.

REKLAMA

Zobacz również: Nowy kryzys migracyjny, a pomysły stare. Prof. Grosse: Trzeba radykalniejszych środków

Apel Prokuratury Krajowej

W piątek Prokuratura Krajowa poinformowała, że śledztwo w sprawie nieprawidłowości przy wydawaniu wiz dotyczy 268 uwzględnionych wniosków o przyspieszenie wydania.

"W śledztwie Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej, dotyczącym nieprawidłowości przy wydawaniu wiz, chodzi dokładnie o 268 uwzględnionych wniosków o przyspieszenie wydania wizy" - komunikat tej treści opublikowała w piątek wieczorem Prokuratura Krajowa na portalu X (d. Twitter). Prokuratura Krajowa zaapelowała również "o niepowielanie nieprawdziwych informacji o skali tego procederu".

Statystyki MSZ

Ministerstwo Spraw Zagranicznych w swoim komunikacie, dotyczącym wydawania wiz cudzoziemcom, przekazało w piątek wieczorem szczegółowe dane statystyczne. Resort podał, że w ciągu ostatnich 30 miesięcy MSZ wydało cudzoziemcom ponad 1 mln 950 tys. wiz pozwalających na pobyt w krajach Schengen i ponad 1 mln 782 tys. wiz krajowych (pozwalających na przebywanie jedynie w Polsce).

REKLAMA

Obywatelom Białorusi wydano takich wiz odpowiednio ponad 586 tys. i ponad 534 tys., natomiast obywatele Ukrainy w tym czasie otrzymali ponad 990 tys. i ponad 988 tys. takich dokumentów. Pozostałych niemal 375 tys. wiz Schengen i ponad 259 tys. wiz krajowych wydano obywatelom innych krajów.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych oświadczyło, iż "nie jest prawdą, że osoby aplikujące o wizę otrzymywały ją bez jakiegokolwiek sprawdzenia". "Poziom wydawanych decyzji o odmowie wydania wiz jest bardzo zróżnicowany. W skrajnych przypadkach wynosić może nawet 90 proc. wszystkich złożonych wniosków dla danego celu. Dla przykładu wśród złożonych wniosków w 2022 r. na wydanie wiz do pracy odmowę uzyskało: 90 proc. Irakijczyków, Nigeryjczyków, natomiast poziom odmów dla obywateli Tadżykistanu, Pakistanu, Algierii, Tunezji i Syrii był na poziomie ok. 80 proc. W przypadku obywateli Uzbekistanu i Bangladeszu - na poziomie pow. 50 proc" - napisało MSZ.

Jak przekazano, szczegółowe dane dotyczące procesu wizowego dostępne są w oświadczeniu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji dostępnym na stronie: Oświadczenie MSZ w sprawie nieprawdziwych informacji dotyczących procesu wizowego.

"Pogłębianie kryzysu migracyjnego". Paweł Jabłoński jednoznacznie o działaniach Ursuli von der Leyen

REKLAMA

Czytaj również: 

PAP/mm

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej