more_horiz
Wiadomości

Jarosław Kaczyński: oby nastąpiło przebudzenie i przyniosło reorientację europejskiej polityki

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2023 13:20
W społeczeństwach państw unijnych coraz wyraźniejsze symptomy zmian na lepsze. Oby jak najszybciej nastąpiło pełne przebudzenie i przyniosło reorientację europejskiej polityki – napisał w liście do uczestników 10. edycji konferencji "Śląski ład" prezes PiS Jarosław Kaczyński.
Ład czy też jego fundamenty wyrastają z trzech filarów naszej cywilizacji: tradycji filozofii greckiej, prawa rzymskiego i religii judeochrześcijańskiej - wyjaśnił Jarosław Kaczyński
Ład czy też jego fundamenty wyrastają z trzech filarów naszej cywilizacji: tradycji filozofii greckiej, prawa rzymskiego i religii judeochrześcijańskiej - wyjaśnił Jarosław KaczyńskiFoto: PAP/Tytus Żmijewski

Jubileuszowa konferencja z cyklu "Śląski ład", zorganizowana w poniedziałek w Mysłowicach z inicjatywy europosłanki PiS Izabeli Kloc oraz Grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w Parlamencie Europejskim, odbywa się pod hasłem "Ład czy chaos? Dokąd zmierza, świat, Europa, Polska i Śląsk?".

Zwycięzca definiuje określenia

Nawiązując do tytułu konferencji, w odczytanym na jej początku liście wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński ocenił, że o rozumieniu pojęć ładu i chaosu napisać można całe tomy.

"W pewnym nienormatywnym ujęciu można by rzec, iż zwycięzca nie tylko pisze historię, ale też definiuje znaczenia i określa, jakie treści mieszczą się pod danymi określeniami" – wskazał.

Ograniczenie prawa weta

Polityk przytoczył zdanie "L’ordre regne a Varsovie - Porządek panuje w Warszawie", wypowiedziane przez francuskiego dyplomatę po upadku powstania listopadowego, nadając mu współczesny kontekst.

"Doskonale znamy te słowa. Śmiało można sobie wyobrazić, że podobna opinia, tyle że o Unii Europejskiej, a właściwie »nowej jej części« padnie w Berlinie, gdyby Niemcom i ich akolitom udało się w sposób zasadniczy ograniczyć obecny zakres prawa weta – drogą łamania traktatów, rzecz jasna" – wyjaśnił prezes Prawa i Sprawiedliwości.

Likwidacja zasady jednomyślności

Jego zdaniem wizja nowego ładu na naszym kontynencie, przedstawiona ostatniej wiosny na forum europarlamentu przez kanclerza Niemiec Olafa Scholza oznacza – jak czytamy w liście – "praktyczne polityczne ubezwłasnowolnienie nienależących do starego jądra Unii państw członkowskich, poprzez likwidację zasady jednomyślności w dziedzinie polityki zagranicznej, bezpieczeństwa oraz w sferze podatkowej".

"Za tą koncepcją kryje się – jak można mniemać – jakaś forma powrotu do zacieśnionej współpracy z Rosją. Zakłada ona także postępującą ideologizację i radykalizację unijnego głównego nurtu, ucieleśnianą przez coraz głębsze brnięcie w neomarksistowskie szaleństwa polityki klimatycznej, migracyjnej oraz walki światopoglądowej. Istnieją w tym planie, podkreślmy, pewne wyłączenia i wyjątki, ale są one przeznaczone zasadniczo dla Niemców" – ocenił Jarosław Kaczyński.

Czytaj także:

"Dla nas, mówiąc najogólniej, ład czy też jego fundamenty wyrastają z trzech filarów naszej cywilizacji: tradycji filozofii greckiej, prawa rzymskiego i religii judeochrześcijańskiej. Dla nas tworzenie ładu europejskiego to polityka zdrowego rozsądku – taka, jaką na unijnych forach proponuje Grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów" – podkreślił prezes PiS.

Źle się dzieje w UE

Przytoczył niedawne wystąpienie europosła Ryszarda Legutki, który, parafrazując Hamleta, mówił w Parlamencie Europejskim: "Źle się dzieje w Unii Europejskiej (…). Jest więcej niestabilności, napięcia i niepewności, niż kiedykolwiek".

Czytaj także w tvp.info: „Za przymusową relokacją migrantów do Polski głosowała opozycja”. Nowy spot PiS

"Nie sposób się z tą diagnozą nie zgodzić. Mamy do czynienia z coraz szybszym oddalaniem się nie tylko od projektu unijnych ojców założycieli, ale także od tego, na co się zgodziliśmy, wchodząc do Unii 1 maja 2004 r." – uważa Kaczyński.

"Ale nie traćmy ducha. Jest nasza praca intelektualna i polityczna, są w społeczeństwach państw unijnych coraz wyraźniejsze symptomy zmian na lepsze. Oby takie pełne przebudzenie nastąpiło jak najszybciej i przyniosło reorientację europejskiej polityki. I tego, oprócz owocnych obrad, pragnę państwu przede wszystkim życzyć" – podsumował polityk.

Cykl spotkań

Poniedziałkowa jubileuszowa konferencja "Śląski ład" jest podsumowaniem całego dotychczasowego cyklu spotkań pod takim tytułem. Na bazie intelektualnego i merytorycznego dorobku wcześniejszych debat uczestnicy spotkania zastanawiają się – jak podali organizatorzy – "nad optymalnymi rozwiązaniami rozwojowymi dla Śląska, Polski, Europy i świata".

Czytaj także w niezalezna.pl: J. Kaczyński dla "GP": "Tusk zagroził integralności terytorialnej Polski"

Wśród uczestników konferencji są m.in. minister aktywów państwowych Jacek Sasin, minister cyfryzacji Janusz Cieszyński oraz prezydencki doradca Andrzej Zybertowicz.

"Mit rozliczonej przeszłości". Prof. Krasnodębski tłumaczy tendencje neoimperialne Niemiec

PAP/fc

Zobacz także

Zobacz także