more_horiz

Reforma UE. Saryusz-Wolski: jest radykalna propozycja centralizacji, ograniczenie weta i kompetencji państw

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2023 21:44
- Raport proponuje radykalną centralizację Unii przez przekształcenie jej de facto w scentralizowane europejskie superpaństwo z nikłą kontrolą demokratyczną, czy wręcz jej umykające. Dzieje się to kosztem państw członkowskich - mówił w Polskim Radiu 24 europoseł PiS Jacek Saryusz-Wolski, komentując propozycje zespołu w PE, który przygotował raport dot. radykalnych zmian w ustroju UE.
Parlament Europejski pracuje nad reformą ustrojową UE. Propozycje są radykalne, zakładają de facto federalizację i centralizację
Parlament Europejski pracuje nad reformą ustrojową UE. Propozycje są radykalne, zakładają de facto federalizację i centralizacjęFoto: Shutterstock/Alexandros Michailidis

W Parlamencie Europejskim od ponad roku pracował zespół, mający przygotować raport dotyczący reformy ustrojowej Unii Europejskiej. Jednym z członków tego zespołu był Jacek Saryusz-Wolski - europoseł PiS. W Polskim Radiu 24 wyjaśniał on, na czym polegają propozycje Parlamentu Europejskiego.

Jacek Saryusz-Wolski: propozycja reformy UE zmierza w kierunku niemieckiej koncepcji federalizacji

Jak wyjaśnił polityk, w zespole byli przedstawiciele sześciu frakcji PE. Pięciu z nich się dogadało - jedyną frakcją, która się nie zgodziła się na ustalenia zespołu, była frakcja Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, do której należy PiS. Wobec braku zgody zespół wysłał do komisji konstytucyjnej Parlamentu Europejskiego raport podpisany tylko przez pięciu członków zespołu.

- Tak samo, jak uczestniczyliśmy - jako frakcja - w Konferencji o Przyszłości Europy, ale na końcu, wobec kształtu, jaki to przyjęło, żeśmy się - jako frakcja EKR - wycofali - mówił Jacek Saryusz-Wolski. Nt. szykowanych zmian europoseł PiS stwierdził, że "zmierzają w kierunku niemieckiej koncepcji federalnej, scentralizowanej Unii Europejskiej".

"Szykuje się radykalna centralizacja UE"

- Sam raport jest bardzo obszerny, ma 120 stron. Jest 267 poprawek w dwóch traktatach - Traktacie o Unii i Traktacie o funkcjonowaniu Unii. Planowane głosowanie raportu jest 12 października, na trzy dni przed wyborami w Polsce - mówił polityk. Wyjaśnił także, że formalnie na ten raport czeka Rada Unii Europejskiej, która ma uruchomić procedurę zmiany traktatów - przez ewentualne zwołanie konwentu i potem ratyfikację państw członkowskich.

Jacek Saryusz-Wolski zauważył, że znany jest już kompletny tekst raportu, który on "powiesił" na Twitterze (obecnie serwis X.com), gdzie każdy może się z nim zapoznać. - Raport proponuje radykalną centralizację Unii przez przekształcenie jej de facto w scentralizowane europejskie superpaństwo z nikłą kontrolą demokratyczną, czy wręcz jej umykające. Dzieje się to kosztem państw członkowskich - to ich znaczące osłabienie przez redukcję i przejęcie ich kompetencji - wymieniał europoseł, określając to "landyzacją".

Likwidacja weta i utrata kompetencji państw?

Wśród najbardziej radykalnych zmian Saryusz-Wolski wymienił m.in.: generalną eliminację - gdzie się tylko da - zasady jednomyślności, czyli weta w głosowaniu w Radzie - ma to dotyczyć aż 65 obszarów i "masowy transfer kompetencji z poziomu państw członkowskich na poziom Unii".

- To dotyczyć będzie dziesięciu absolutnie kluczowych dziedzin. W dwóch z nich UE ma mieć kompetencje wyłączne, a w ośmiu kompetencje mają być dzielone, ale to oznacza, że UE ma pierwszeństwo ich wykonywania (...). Te dziedziny to: polityka zagraniczna, bezpieczeństwo zewnętrzne i obrona; polityka wobec granic zewnętrznych; środowisko; negocjacje ws. klimatu; leśnictwo; zdrowie publiczne; transgraniczna infrastruktura transportowa; obrona cywilna; przemysł; edukacja - wymienił Jacek Saryusz-Wolski.

Europoseł PiS dodał, że zespół przygotował "bryk" - skróconą wersję raportu w formie rezolucji, w taki sposób, by najbardziej radykalne pomysły zostały tam złagodzone.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
20:09 [PR24]PR24 (mp3) 13 wrzesień 2023 19_39_39_Saryusz.mp3 Jacek Saryusz-Wolski o reformie ustrojowej UE ("Świat w powiększeniu" / PR24)

* * *

Audycja: "Świat w powiększeniu"
Prowadzi: Antoni Opaliński
Gość: Jacek Saryusz-Wolski (europoseł PiS)
Data emisji: 13.09.2023
Godzina emisji: 19.39

PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także