Ustawa wiatrakowa. Piotr Borys z PO: założenia są dobre, wykonanie mniej idealne, będą szerokie konsultacje

- Założenia są dobre, wykonanie mniej idealne. Ta ustawa niewątpliwie jest bardzo potrzebna - przez ostatnie lata zanikł w Polsce proces budowy wiatraków, czyli docelowo tworzenia taniej energii. Autorzy ustawy chcieli to bardzo szybko poprawić, ale czasami szybko nie znaczy najlepiej - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Borys (Platforma Obywatelska).

2023-12-06, 08:35

Ustawa wiatrakowa. Piotr Borys z PO: założenia są dobre, wykonanie mniej idealne, będą szerokie konsultacje
Piotr Borys: na poziomie gmin, szczególnie tych małych, możemy mieć pełną niezależność energetyczną z OZE. Foto: shutterstock / miszaszym / PR24

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia zapowiedział, że kwestie zamrożenia cen energii oraz liberalizacji przepisów dotyczących lądowych elektrowni wiatrowych zostaną wyłączone z jednego poselskiego projektu.

Ustawa w trybie rządowym

Piotr Borys potwierdził, że będzie to projekt rządowy. - Po wczorajszej autopoprawce wyłączamy z części ustawy mrożącej ceny prądu i dające zabezpieczenie środków finansowych (…). Ustawa musi poczekać na szersze konsultacje, na tryb rządowy, wzbudza wiele emocji. To jest najlepsze rozwiązanie zapowiedziane m.in. przez Szymona Hołownię i potwierdzone przez członków koalicji - zaznaczył.

- Ustawa przejdzie konsultacje rządowe, będzie konsultowana w gronie ekspertów, w tej sytuacji to najlepsze rozwiązanie - podkreślał poseł.

Niezależność energetyczna

Poseł zwracał uwagę na znaczenie nowych przepisów. - Na poziomie gmin, szczególnie tych małych, możemy mieć pełną niezależność energetyczną z OZE. Wiatraki, biogazownia i fotowoltaika może dać mieszkańcom gminy darmowy prąd w szkołach przedszkolach czy urzędach, a wszyscy wiemy, co wydarzyło się w Polsce w ciągu ostatnich dwóch lat, gdy mieliśmy w Polsce najdroższy prąd w Europie - przypominał gość audycji.

REKLAMA

Posłuchaj

Piotr Borys o nowelizacji ustawy wiatrakowej (Polskie Radio 24 / 24 Pytania - Rozmowa Poranka) 15:27
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

Grupa posłów Polska 2050-TD i KO 28 listopada wniosła do Sejmu projekt nowelizacji ustawy dot. wsparcia odbiorców energii, przedłużający zamrożenie cen energii do 30 czerwca 2024 r., który zawiera także przepisy liberalizujące stawianie farm wiatrowych i wiatraków w Polsce. Projekt ma umożliwić budowę cichych wiatraków w odległości od 300 m od zabudowań. Autorzy projektu zaproponowali też rozszerzenie katalogu inwestycji strategicznych o elektrownie wiatrowe, co oznacza, że nie trzeba będzie analizować zgodności ich lokalizacji z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.

Więcej w nagraniu. 

* * *

Audycja: 24 pytania - Rozmowa poranka

Prowadzący: Stanisław Janecki

REKLAMA

Gość: Piotr Borys

Data emisji: 6.12.2023

Godzina emisji: 7.35

PR24/ka

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej