Konfrontacje Idei: rola TK w państwie
W Konfrontacjach Idei o miejscu Trybunału Konstytucyjnego w demokracji mówili prof. Jarosław Szymanek, konstytucjonalista z Uniwersytetu Warszawskiego i dr Dariusz Karłowicz, filozof polityki oraz wydawca pisma „Teologia polityczna”.
2016-10-22, 10:48
Posłuchaj
Jak podkreślał na naszej antenie dr Dariusz Karłowicz, źródeł funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego można szukać już u starożytnych filozofów. – Według Platona, istotą demokracji jest wolność. Jednak wolność jest rodzajem dobra, którym nie wszyscy mogą się nasycić. W związku z tym, potrzebne są jakieś sposoby jego dystrybucji. Trzeba do tego praw, rządu i pewnej kultury posłuszeństwa – wskazywał gość Polskiego Radia 24.
Ekspert zaznaczył przy tym, że w kontekście funkcjonowania TK, nie można w pełni mówić o demokracji. – Demokracja funkcjonuje wtedy, gdy żywioł wolności jest równoważony przez żywioł sprawiedliwości. Drugi z nich reprezentuje pewien pierwiastek arystokratyczny, w obszarze tego pierwiastka demokratycznego, ludowego. Tu pojawia się pytanie, jak dużo tego pierwiastka będzie. W tym kontekście, to co dziś nazywamy demokracji, starożytni nazwaliby systemem arystokratyczno-demokratycznym – mówił dr Dariusz Karłowicz.
Z kolei prof. Jarosław Szymanek zauważył, że spory dotyczące funkcjonowania sądów konstytucyjnych – nie tylko w Polsce – istnieją od samego początku ich istnienia. – Napięcia w funkcjonowaniu trybunałów są fundamentalne. Już w 1803 roku amerykański Sąd Najwyższy przyznał sobie wywiedzione z Konstytucji, ale nie zapisane wprost w ustawie zasadniczej, prawo do kontroli konstytucyjności – wyjaśniał ekspert z UW.
Więcej w całej rozmowie.
REKLAMA
Gospodarzami Konfrontacji Idei byli prof. Ryszard Bugaj i prof. Zdzisław Krasnodębski.
Polskie Radio 24/mp
___________________
Data emisji: 22.10.16
REKLAMA
Godzina emisji: 9.15
Polecane
REKLAMA