Konfrontacje Idei: Model funkcjonowania armii

2016-12-17, 17:50

Konfrontacje Idei: Model funkcjonowania armii
Leopardy 2A5 z 34 Brygady Kawalerii Pancernej z Żagania w drodze na poligon. Foto: mon.gov.pl

– Politykę obronną należy budować nie w oparciu o najbardziej prawdopodobny scenariusz, a w oparciu o najgorszy scenariusz – podkreślał w audycji Konfrontacje Idei Janusz Onyszkiewicz, były minister obrony narodowej. W Polskim Radiu 24 o koncepcjach dotyczących obronności mówił także Wojciech Danecki, doradca Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w sprawach bezpieczeństwa.

Posłuchaj

17.12.16 Konfrontacje Idei: Model funkcjonowania armii
+
Dodaj do playlisty

Jak podkreślał na naszej antenie Janusz Onyszkiewicz, kluczem do bezpieczeństwa Polski jest właściwe zabezpieczenie przed konfliktem na niewielką skalę, np. przed tzw. „zielonymi ludzikami”. – Ważne jest również zabezpieczenie naszego kraju przez NATO. Gdybyśmy wydawali nawet 10 procent PKB na obronność, nie bylibyśmy w stanie oprzeć się potędze Rosji podczas ataku na dużą skalę – wskazywał ekspert.

Polskie wydatki na obronność to ponad 10 miliardów dolarów. Dla porównania, Rosjanie rocznie na ten cel wydają kilkukrotnie więcej funduszy. Wojciech Danecki zauważył, że w kontekście bezpieczeństwa świat potrzebuje m.in. aktywniejszej polityki Stanów Zjednoczonych, która hamowałaby agresywne działania Moskwy.

 – Gdyby w ostatnich latach w USA był prezydent, który skupiłby się bardziej na bezpieczeństwie międzynarodowym, być może nie byłoby problemu z Krymem i Donbasem. Gdyby na Morze Czarne wpłynęła nawet nieduża amerykańska flotylla, niewykluczone że dzisiejsza sytuacja na wschodzie Ukrainy byłaby inna – mówił komentator.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzami Konfrontacji Idei byli Ryszard Bugaj i Zdzisław Krasnodębski.

Polskie Radio 24/mp

Konfrontacje Idei w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

___________________

Data emisji: 17.12.16

Godzina emisji: 9.15

Polecane

Wróć do strony głównej