Unia Europejska dwóch prędkości – groźna czy słuszna idea?

Unia Europejska znalazła się w tarapatach. Dominującą odpowiedzią na jej problemy jest narracja Wspólnoty dwóch prędkości. Kto może stworzyć pierwszą prędkość i czy Polska może w niej się znaleźć? O tym w audycji Konfrontacje Idei rozmawiali Olaf Osica (Polityka Insight) i Aleksander Smolar (Fundacja Batorego). 

2017-03-04, 12:50

Unia Europejska dwóch prędkości – groźna czy słuszna idea?

Posłuchaj

04.03.17 Konfrontacje Idei: Unia dwóch prędkości – groźna czy słuszna idea? Goście: Olaf Osica i Aleksander Smolar
+
Dodaj do playlisty

Strefa euro, strefa Schengen, wspólna polityka bezpieczeństw – to punkty integracji unijnej, które wciąż różnicują Unię Europejską, ponieważ nie wszystkie państwa członkowskie należą do poszczególnych programów.  

– Unia Europejska od początku lat 90. i Traktatu Maastricht, kiedy zaczęła wchodzić w proces integracji politycznej, zaczęła przybierać różne prędkości. O ile wspólny rynek jest wspólny dla wszystkich państw, ponieważ nie ma ceł i jest swobodny przepływ towarów, ludzi, usług  i kapitału, o tyle jeśli chodzi np. o wspólną politykę bezpieczeństwa Dania, Austria i Irlandia nie są częścią tego programu. Podobnie jest ze strefa Schengen i strefą euro – przypominał Olaf Osica.

Podział Unii Europejskiej na Europę dwóch prędkości polegałaby na stworzeniu osobnych instytucji dla wybranej grupy państw. Sprawa rozbija się jednak o pieniądze i unijny model rozwoju.

– Dramat polega na tym, że są istotne konflikty jeśli chodzi o model rozwoju między krajami, które chciałyby się integrować, poczynając od centralnej osi, czyli Niemiec i Francji. Konsekwentna polityka niemiecka polegająca na zaciskaniu pasa jest krytykowana przez państwa południa i niektórych  wybitnych polityków Północy – mówił Aleksander Smolar.

REKLAMA

– W Unii Europejskiej nie ma zgody na integrację, ponieważ de facto oznacza ona w strefie euro uwspólnotowienie długów, ujednolicenie polityk społecznych i fiskalnych, czyli oddanie suwerenności na szczebel ponadnarodowy w czasach, kiedy wszyscy chcą jej z powrotem – podsumował Olaf Osica.

Całość rozmowy do odsłuchania w audycji.

Program prowadził Ryszard Bugaj.

Polskie Radio 24/dds

REKLAMA

Konfrontacje Idei w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

_________________

Data emisji: 04.03.2017

Godzina emisji: 09.33

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej