Działalność Instytutu Zachodniego. "Zbieranie dokumentów na temat zbrodni niemieckich"

W grudniu 2015 przekształcono dotychczasowy Instytut Zachodni – Instytut Naukowo-Badawczy im. Zygmunta Wojciechowskiego w państwową jednostkę organizacyjną Instytut Zachodni im. Zygmunta Wojciechowskiego. W związku ze zmianą ustawy, zmieniła się także działalność Instytutu. O jego przeszłości oraz celach mówiła w audycji Konfrontacje Idei dr Justyna Schulz, dyrektor placówki.

2017-07-29, 11:30

Działalność Instytutu Zachodniego. "Zbieranie dokumentów na temat zbrodni niemieckich"
Obecna siedziba Instytutu Zachodniego przy ul. Mostowej 27. Foto: www.iz.poznan.pl

Posłuchaj

29.07.2017 Dr Justyna Schulz o działalności Instytutu Zachodniego.
+
Dodaj do playlisty

 Jak wyjaśniała gość, ostatnie lata były dla Instytutu trudne. – W początkowych latach 90. bardzo zaangażował się rozwijanie nowych stosunków polsko-niemieckich i był głownie badawczy. Ale w pewnym momencie ta formuła się przeżyła i były nawet propozycje, żeby zamknąć ten instytut, bo jako instytucja badawcza miał za małe zasoby, natomiast nie było ze strony centralnego ośrodka władzy zapotrzebowania na strategiczne analizy, których mógłby dostarczać – zaznaczyła.

Dr Schulz wskazywała, że w pewnym okresie Instytut był zaangażowany w badania, interesujące z punktu widzenia niemieckiego odbiorcy. Pojawiła się także tendencja, by nie mówić o kwestiach spornych, ponieważ naciskano na tworzenie wspólnoty w ramach UE. – Rzeczywiście ten dyskurs polsko-niemiecki był zdominowany przez opcję, która wychodziła z założenia, że trzeba unikać tematów konfliktowych. Konsekwencją tego jest sytuacja, gdy polska strona wywiązała się z tej umowy, natomiast po drugiej stronie nie mamy takiego efektu i widać wyraźnie, że jest pewna nierównowaga – oceniła.

Ustawa z 2015 roku zmieniła profil Instytutu. Gość podkreślała, że chce on zachować swoje korzenie, związane z początkową działalnością i zbieraniem dokumentów na temat zbrodni niemieckich na Polakach oraz ziem zachodnich. – To nasze główne archiwum, z którego chcemy korzystać i które będzie stanowiło podstawę naszej polityki historycznej – tłumaczyła. Dodała, że Instytut chce szukać partnerów po stronie niemieckiej, by móc rozpowszechniać tę tematykę w sferze publicznej Niemiec.

Więcej w nagraniu.

REKLAMA

Gospodarzem programu był Zdzisław Krasnodębski

Polskie Radio 24/ip

Konfrontacje Idei w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________

REKLAMA

Data emisji: 29.07.2017

Godzina emisji: 9:31


 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej