X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Sergey Lagodinsky: bez Gorbaczowa zjednoczenie Niemiec nie byłoby możliwe

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2019 08:32
- Bez Gorbaczowa zjednoczenie Niemiec nie byłoby możliwe. Góra pokazała swoją słabość, a potem dół to wykończył - mówił w Polskim Radiu 24 Sergey Lagodinsky, niemiecki europoseł z Grupy Zielonych.
Audio
  • [17.11.19] "Konfrontacje idei" - dr Sergey Lagodinsky (Polskie Radio 24)
Mur Berliński
Mur BerlińskiFoto: turtix/ Shutterstock

9 listopada 2019 roku przypadała 30. rocznica upadku Muru Berlińskiego. Gość Polskiego Radia 24 mówił w rozmowie z prof. Zdzisławem Krasnodębskim, że dla niego "znaczenie upadku Muru Berlińskiego stało się jasne dopiero później". - Przeżywałem te wydarzenia jeszcze w Związku Radzieckim, gdzie dorastałem w Astrachaniu - mówił w Polskim Radiu 24 dr Sergey Lagodinsky, niemiecki europoseł z Grupy Zielonych.

mur berlinski 1200.jpg
Grzegorz Kuczyński: ZSRR wiedział, że nie utrzyma komunizmu w NRD

"W ZSRR i Polse polityzacja następowała wcześniej"

- Byliśmy bardzo emocjonalnie związani z naszymi sprawami. W Związku Radzieckim i w Polsce polityzacja następowała wcześniej. U nas zaczęło się w 1986, wtedy była pierestrojka, glasnost - przypomniał gość Polskiego Radia 24. - Wtedy ze zdziwieniem patrzyliśmy na NRD, byliśmy zadziwienia, dlaczego tam tego jeszcze nie było. Zadawaliśmy sobie pytanie: "dlaczego tak jest". Teraz możemy to zrozumieć, ale widzieliśmy to opóźnienie. Potem dopiero przekonaliśmy się, że to wydarzenie historyczne - podkreślił gość Polskiego Radia 24.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Obchody upadku Muru Berlińskiego. "Nie było ani jednej niemieckiej flagi"

Podkreślił, że to właśnie zjednoczeniu Niemiec zawdzięcza to, że znalazł się na Zachodzie. - To był interesujący fakt, o którym mało osób wie. NRD zaczęło wówczas przyjmować Żydów z ZSRR. To było podyktowane względami humanitarnymi, antysemityzmem w Związku Radzieckim i swego rodzaju wyrzutami sumienia - zaznaczył gość Polskiego Radia.

Rola Gorbaczowa w zjednoczeniu Niemiec

W jego ocenie, "bez Gorbaczowa zjednoczenie Niemiec nie byłoby możliwe". - W Związku Radzieckim i państwach posowieckich Gorbaczow postrzegany jest negatywnie, co moim zdaniem jest nie fair. Moim zdaniem te zmiany zawdzięczamy temu odważnemu człowiekowi. Oczywiście - miał swoje deficyty, ale to jemu to zawdzięczamy. Dla mnie te zmiany były czymś, na co przyzwoliła góra. Bez tego zielonego światła nie byłoby to możliwe. Oczywiście, ludzie musieli być gotowi, by tę zmianę przyjąć - podkreślił Sergey Lagodinsky.

- Góra pokazała swoją słabość, a potem dół to wykończył - podkreślił.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Listopad – miesiąc, w którym w Niemczech dzieją się wielkie rzeczy

W dalszej części rozmowy także o znaczeniu upadku Muru dla historii Niemiec i o współczesnej niemieckiej scenie politycznej. Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: "Konfrontacje idei"

Prowadzący: Zdzisław Krasnodębski

Gość: dr Sergey Lagodinsky, niemiecki europoseł z Grupy Zielonych

Data emisji: 17.11.19

Godzina emisji: 8.06


mbl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Historia na Dziś: upadek Muru Berlińskiego

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2017 21:25
9 listopada minęła 28. rocznica upadku Muru Berlińskiego. To wydarzenie, które uznawane jest na świecie za symboliczny moment upadku komunizmu. W audycji Historia na Dziś rozmowa z drem hab. Patrykiem Pleskotem, historykiem z Instytutu Pamięci Narodowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rolf Nikel: Mur Berliński upadał, kiedy kanclerz RFN był w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2019 18:51
– Powstanie "Solidarności" i częściowo wolne wybory w Polsce miały ogromny pozytywny wpływ na ruchy społeczne w Niemczech w 1989 r. Ponadto to właśnie w Polsce kanclerz RFN Helmut Kohl dowiedział się, że upadł Mur Berliński – powiedział w radiowej Trójce Rolf Nikel, ambasador Niemiec w Polsce. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Semka: był możliwy inny scenariusz niż zjednoczenie Niemiec

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2019 17:35
- Guenter Grass proponował by stworzyć zdemokratyzowane NRD - mówił gość Polskiego Radia 24, Piotr Semka z tygodnika "Do Rzeczy".
rozwiń zwiń