"Komisja Europejska nie ma tu kompetencji". Dr Justyna Schulz o polityce gospodarczej UE

- Według traktatów Komisja Europejska nie ma kompetencji, jeśli chodzi o politykę gospodarczą. Musiano zatem powoływać się na paragrafy, które są przeznaczone do sytuacji wyjątkowych - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Justyna Schulz, ekonomista, dyrektor Instytutu Zachodniego w Poznaniu.

2020-08-09, 08:38

"Komisja Europejska nie ma tu kompetencji". Dr Justyna Schulz o polityce gospodarczej UE
Siedziba Komisji Europejskiej (zdjęcie ilustracyjne). Foto: Hadrian/ Shutterstock

Tematem audycji był Fundusz Odbudowy Europy na czas pandemii koronawirusa. - Według traktatów Komisja Europejska nie ma kompetencji, jeśli chodzi o politykę gospodarczą. Musiano zatem powoływać się na paragrafy, które są przeznaczone do sytuacji wyjątkowych. Trudno powiedzieć czy to będzie miało radykalny wpływ na zmianę polityki gospodarczej państw unijnych - przyznała dr Justyna Schulz.

Powiązany Artykuł

marek-zuber.jpg
Marek Zuber: kolejny lockdown byłby groźny dla polskiej gospodarki

"Zwrot w strategii niemieckiej"

Jej zdaniem "750 mld euro dla Polski to wysoka suma, natomiast w perspektywie Niemiec jest to kwota, którą Niemcy sami zmobilizowali w ramach swych funduszów. Cała polityka niemiecka była skoncentrowana na tym, by pomoc przenieść na poziom unijny, w celu wykorzystania płaszczyzny unijnej. Obecne obligacje są emitowane przez Komisję Europejską, natomiast wszystkie państwa unijne będą rezerwowały środki w swych budżetach".

Posłuchaj

Dr Justyna Schulz o Funduszu Odbudowy Unii Europejskiej (Konfrontacje Idei/PR24) 23:05
+
Dodaj do playlisty

- Po to, by obligacje miały najwyższą ocenę, musimy w swoim budżecie zagwarantować pewne środki, które zabezpieczają tę emisję, gdyby Komisji nie udało się wygenerować pewnych dochodów. Każde państwo unijne musi stworzyć w swym budżecie rezerwę zabezpieczającą tę emisję - tłumaczyła.

Czytaj także:

- To nie pierwszy zwrot w strategii niemieckiej. Państwa Europy Zachodniej poczuły się w pewien sposób przez Niemcy zdradzone, gdyż Niemcy odeszli od postulatu, że większość pieniędzy nie powinna być przyznawana w formie grantu - podsumowała rozmówczyni.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Konfrontacje idei"
Prowadzący: Zdzisław Krasnodębski
Gość: dr Justyna Schulz (Instytut Zachodni)
Data emisji: 09.08.2020
Godzina emisji: 08.05

REKLAMA

Polskie Radio 24/pkr

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej