"Bycie Polakiem to była dla niego kwestia honoru". Prof. Kuliniak o Ingardenie
- Roman Ingarden od samego początku przyznawał się do bycia Polakiem, nigdy się tego nie wyrzekał - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Radosław Kuliniak z Instytutu Filozofii Uniwersytetu Wrocławskiego.
2021-02-07, 09:30
Gość PR24 jest współautorem biografii Romana Witolda Ingardena, polskiego filozofa, profesora Uniwersytetu Lwowskiego (1925–1944), po wojnie profesora toruńskiego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika (1945–1946) i Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Los synów
- Wojna zastała go we Lwowie, gdy wybuchła, słuchał wiadomości puszczanych przez radio i zaczął obawiać się o losy swoich synów, jeden bowiem z nich był w szpitalu, a drugi przebywał na wojskowym obozie szkoleniowym - powiedział gość PR24.
Powiązany Artykuł
Prof. Remigiusz Forycki: Francuzi nie zrozumieli de Gaulle’a
Jak przypomniał, wraz z nastaniem okupacji radzieckiej, dla Romana Ingardena nastały ciężkie dni. - Jego młodszy syn Jurek, zostaje aresztowany i osądzony. Później trafia on na zsyłkę w głąb Kazachstanu, a dalej z armią Andersa dostaje się do Londynu, tam dochodzi do wypadku i umiera w wieku 49 lat - powiedział prof. Radosław Kuliniak.
Bycie Polakiem
Roman Ingarden był uczniem znakomitych filozofów – Twardowskiego i Husserla, studiował we Lwowie, Getyndze i Fryburgu. Wykształcenie i napisane prace uplasowały go w elitarnym gronie światowych fenomenologów. Przyjaźnił się z Edmundem Husserlem i jego żoną Malwiną, a także z Edith Stein, Adolfem Reinachem, Aleksandrem Koyrém, Aleksandrem Rosenblumem, czy też z małżeństwem Conradów (Hedwig i Theodorem Hansem).
REKLAMA
- Roman Ingarden od samego początku przyznawał się do bycia Polakiem, nigdy się tego nie wyrzekał, to była kwestia honoru, nie był Niemcem. Zdumiony był bestialstwem i formą agresji jaka spotkała naród polski w czasie II wojny światowej - przypomniał historyk filozofii.
Posłuchaj
Audycja: "Konfrontacje idei"
Prowadzący: prof. Zdzisław Krasnodębski
Gość: prof. Radosław Kuliniak (Uniwersytet Wrocławski)
REKLAMA
Data emisji: 07.02.2021
Godzina: 08.07
Polecane
REKLAMA