Prof. Bartosz Korzeniewski: 40 lat komunizmu nadal ciąży nad pewnymi sferami pamięci zbiorowej

- To o czym, nie można było mówić przez 40 lat komunizmu w Polsce, np. pamięć Kresów, ziemiaństwa, arystokracji, przerwało dzięki temu, że te przestrzenie były w pamięci indywidulanej - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Bartosz Korzeniewski, kulturoznawca (Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu).

2021-08-08, 12:51

Prof. Bartosz Korzeniewski: 40 lat komunizmu nadal ciąży nad pewnymi sferami pamięci zbiorowej
Pomnik Powstania Warszawskiego przy placu Krasińskich w Warszawie, zdjęcie ilustracyjne. Foto: douglasmack / Shutterstock.com

Prof. Bartosz Korzeniewski przypominał, że pamięć zbiorowa to ogół wyobrażeń o przeszłości, jakie ma dana społeczność, najczęściej naród.

Powiązany Artykuł

Roger Scruton 1200.jpg
"Ukazuje podwaliny Zachodu i współczesne osłabienie jego więzi". Prof. Wróblewski o myśli Scrutona

- To pojęcie od niedawna gości w socjologii i dyskursie publicznym. (…) Od lat 80. ub. wieku przeżywamy coś, co nazywane jest renesansem pamięci zbiorowej. Coraz więcej wagi przywiązujemy do przeszłości. Jest moda na genealogię rodziny, antyki, badanie przeszłości w wymiarze indywidualnym, ale także w wymiarze zbiorowym, gdzie są takie zjawiska jak gwałtowny wzrost znaczenia muzeów na świecie czy uroczyste obchodzenie rocznic, wzrost ich znaczenia oraz działania w ramach polityki historycznej - zaznaczył.

- W polskim dyskursie publicznym zmienia się od 20 lat miejsce pamięci zbiorowej i polityki historycznej. Gdy pojęcia te wchodziły do dyskursu, budziły wiele wątpliwości, zwłaszcza te dotyczące polityki historycznej. W innych krajach Europy Zachodniej, szczególnie w Niemczech, to pojęcie jest obecne od znacznie dłuższego czasu - dodał gość audycji.

Posłuchaj

Prof. Bartosz Korzeniewski o pamięci zbiorowej (Polskie Radio 24 / Konfrontacje Idei) 23:38
+
Dodaj do playlisty

Zdaniem prof. Bartosza Korzeniewskiego 40 lat komunizmu nadal ciąży nad pewnymi sferami pamięci zbiorowej. - Pamięć Kresów, ziemiaństwa, są wciąż słabiej obecne. Moje działania, jeżeli chodzi o praktykę pamięci, organizację wydarzeń, dyskusji, wystaw czy koncertów, idą w tym kierunku, by te słabiej obecne sfery pamięci przywracać do dyskursu publicznego. Niejednokrotnie są to bardzo ważne postaci, wydarzenia czy środowiska, które bardzo wiele wniosły do historii Polski - podkreślał.

REKLAMA

Czytaj również:

Więcej w zapisie audycji

* * *

Audycja: Konfrontacje idei

Prowadzący: Zdzisław Krasnodębski

REKLAMA

Gość: prof. Bartosz Korzeniewski

Data emisji: 08.08.2021

Godzina: 11.32

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej