Jak literatura wpływała na myślenie polityczne Polaków? Rozmowa z prof. Andrzejem Waśko
Gość PR24 jest autorem książki "Literatura i polityczność". Prof. Andrzej Waśko wyróżnia trzy, występujące w literaturze, modele dotyczące funkcjonowania ładu politycznego.
2021-11-14, 12:50
- Najstarszy z tych modeli, najbardziej podstawowy, nazywam modelem klasycznym. Wywodzi się on z literatury starożytnej i później jest reprodukowany w Europie, także w literaturze staropolskiej. To statyczny model pewnego uniwersalnego ładu politycznego; hierarchii społecznej, politycznej. W jego obrębie zawsze rozgrywa się ten sam dramat pomiędzy tymi, którzy mają władzę a tymi, którzy jej podlegają - powiedział prof. Andrzej Waśko.
Posłuchaj
- Drugi to model romantyczny. W dziejach Europy na przełomie XVIII i XIX wieku wyłania się taka aspiracja, żeby to właśnie pisarze i poeci byli przywódcami politycznymi, liderami wspólnot. Doskonałym przykładem jest tu Polska, a ilustracją kult wieszczów: Mickiewicza, Słowackiego i Krasińskiego jako liderów wspólnoty politycznej pozbawionej struktur państwowych - dodał gość PR24.
Powiązany Artykuł
Jakie były początki myślenia politycznego? Prof. Szlachta o serii tomów "Historia polskiej myśli politycznej"
Jak podkreślił, "trzeci model jest realistyczny, w opozycji do romantyzmu, stworzony w połowie XIX wieku". - Oczywiście on się pokrywa w polityce z kategoriami literackimi, bo mówi się o realizmie politycznym i pozytywistów czy różnych stronnictw politycznych na przełomie XIX i XX wieku. Mówi się też o realizmie politycznym w okresie PRL-u, a także i współcześnie - zaznaczył profesor.
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
***
Audycja: "Konfrontacje idei"
Prowadzący: prof. Zdzisław Krasnodębski
Gość: prof. Andrzej Waśko (literaturoznawca)
REKLAMA
Data emisji: 14.11.2021
Godzina: 11.33
bartos
Polecane
REKLAMA