more_horiz

Nowy rząd we Włoszech. Nicola Procaccini: Giorgia Meloni jest wierna swoim wartościom

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2022 13:05
- Zawsze powtarzaliśmy, że chcemy stworzyć rząd na naszych warunkach, nie chcieliśmy rezygnować z naszych wartości i zasad, myślę, że Włosi docenili to podejście - mówił w Polskim Radiu 24 Nicola Procaccini, włoski eurodeputowany do Parlamentu Europejskiego z partii Fratelli d'Italia.
Liderzy partii tworzących zwycięską koalicję: Silvio Berlusconi, Giorgia Meloni, Matteo Salvini
Liderzy partii tworzących zwycięską koalicję: Silvio Berlusconi, Giorgia Meloni, Matteo SalviniFoto: PAP/EPA/ETTORE FERRARI

We Włoszech w pałacu prezydenckim na Kwirynale zaprzysiężony został nowy włoski rząd. Wybory 25 września wygrała centroprawicowa koalicja, zapewniając sobie bezpieczną większość w obu izbach parlamentu. Prawica powróciła do władzy po 11 latach.

"Włosi docenili to podejście"

Nicola Procaccini komentował scenę polityczną we Włoszech po ostatnich wyborach parlamentarnych oraz prace nad formowaniem nowego rządu. - Giorgia Meloni jest wierna swoim wartościom, trzyma się jednej retoryki, to osoba, która zawsze była wierna jednej partii - mówił o liderce ruchu Fratelli d'Italia.

- W ciągu ostatnich dziesięciu lat mieliśmy bardzo specyficzne rządy, często złożone z partii o bardzo odmiennych poglądach. Giorgia Meloni i Fratelli d'Italia w tym nie uczestniczyli, zawsze powtarzaliśmy, że chcemy stworzyć rząd na naszych warunkach, nie chcieliśmy rezygnować z naszych wartości i zasad, myślę, że Włosi docenili to podejście - dodał gość audycji.

Poruszono także kwestie dotyczące sporów o kształt Unii Europejskiej. - My, Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy, jesteśmy tymi, którzy chcą poszanowania traktatów. W ostatnich latach to lewica łamała postanowienia traktatów, oddając sprawy leżące w zakresie rządów narodowych instytucjom Unii Europejskiej. To sprzeczne z traktatami, oni chcą superpaństwa, któremu my się sprzeciwiamy - podkreślał Nicola Procaccini.

Posłuchaj
22:49 PR24_mp3 2022_10_23-11-32-52.mp3 Nicola Procaccini o nowym rządzie we Włoszech (Polskie Radio 24 / Konfrontacje idei)

Wybory parlamentarne we Włoszech wygrał blok centroprawicy, otrzymując łącznie ok. 41-45 proc. głosów - wynikało z sondażu podanego w niedzielę po zamknięciu lokali wyborczych. Najwięcej głosów, od 22 do 26 proc., uzyskała prawicowa partia Bracia Włosi (Fratelli d'Italia) Giorgii Meloni. Wchodząca w skład bloku centroprawicy Liga Matteo Salviniego dostała od 8 do 12 proc. głosów, a Forza Italia 6-8 proc.

Zobacz także:

* * *

Audycja: Konfrontacje idei

Prowadzący: Zdzisław Krasnodębski

Gość: Nicola Procaccini

Data emisji: 23.10.2022

Godzina: 11.33


kor

Zobacz także

Zobacz także