Publikacja "Saint-Simon i saintsimoniści - od rewolucji do kolonizacji. Historia pewnej religii (1803-1870)" opowiada o "eklektycznej, panteistycznej i mesjańskiej doktrynie proklamującej powstanie Nowego Chrześcijaństwa, które miało odpowiadać na potrzeby nowych czasów, a także głosić zbawienie świata za pomocą rewolucji przemysłowej, wyzwolenia kobiet oraz zaślubin Wschodu z Zachodem".
Henri de Saint-Simon - "utopijny socjalista"
Jak wskazał dr Kamil Popowicz, Claude Henri de Saint-Simon "był uważany za protoplastę marksizmu, ale jest to nieco wątpliwe". Dodał, że jego doktryna była "dość eklektyczna", więc można jego postać przypisywać do różnych tradycji. - Można powiedzieć, że on był również protoplastą pozytywizmu, ponieważ w młodości jego sekretarzem był właśnie twórca tej epoki, który bardzo dużo zaczerpnął z nauk swojego ówczesnego mistrza - przypomniał.
Gość audycji dodał, że Saint-Simon był hrabią urodzonym w 1760 r., przed rewolucją, ale wyrzekł się swojego tytułu z przyczyn koniunkturalnych. - To go zresztą nie uchroniło przed aresztowaniem. Po wyjściu z więzienia rozpoczął swoje bardzo amatorskie badania nad ekonomią, naukami przyrodniczymi i społecznymi, a następnie zaczął tworzyć swoją doktrynę. Do historii przeszedł jako "utopijny socjalista" - powiedział.
Czytaj także:
Więcej w nagraniu.
24:50 PR24_mp3 2022_11_06-11-33-13.mp3 Dr Kamil Popowicz o postaci Henri de Saint-Simona ("Konfrontacje idei"/Polskie Radio 24))
* * *
Audycja: Konfrontacje idei
Prowadzący: Zdzisław Krasnodębski
Gość: dr Kamil Popowicz (romanista, znawca historii francuskiej myśli politycznej)
Data emisji: 06.11.2022 r.
Godzina: 11.33
ng