more_horiz

Dr Tomasz Herbich: August Cieszkowski reprezentuje młodsze pokolenie polskich romantyków

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2022 12:38
- Cieszkowski z pewnością reprezentuje to drugie, młodsze pokolenie polskich romantyków, niż urodziny w 1798 roku Mickiewicz - mówił w Polskim Radiu 24 dr Tomasz Herbich, teolog, politolog (Teologia Polityczna).
Tomasz Herbich:August Cieszkowski reprezentuje młodsze pokolenie polskich romantyków.
Tomasz Herbich: August Cieszkowski reprezentuje młodsze pokolenie polskich romantyków.Foto: Forum/Piotr Mecik

Tematem rozmowy była książka „Pragnienie Królestwa”, w której autor Tomasz Herbich wykazuje, że August Cieszkowski i Nikołaj Bierdiajew reprezentowali dwa istotnie różne oblicza mesjanizmu.

O Auguście Cieszkowskim mówił na antenie autor wspomnianej książki, teolog i politolog Tomasz Herbich. - Jeśli chcielibyśmy umiejscowić go jakoś na tle jego epoki, to przede wszystkim warto podkreślić jedną rzecz - wskazał. 

"Młodsze pokolenie polskich romantyków"

- Mianowicie taką, że August Cieszkowski urodził się w 1814 roku, co oznacza, że w chwili, która wypadała 200 lat temu, czyli w chwili opublikowania przez Adama Mickiewicza "Ballad i Romansów" miał 8 lat - zaznaczył.

Podkreślił, że "to jest fakt niepozbawiony znaczenia, dlatego, że Cieszkowski z pewnością reprezentuje to drugie, młodsze pokolenie polskich romantyków, niż urodziny w 1798 roku Mickiewicz".


Więcej o życiu i działalności Augusta Cieszkowskiego w nagraniu.

Posłuchaj
24:20 Herbich.mp3 Tomasz Herbich: August Cieszkowski reprezentuje młodsze pokolenie polskich romantyków (Polskie Radio 24)

* * *

Audycja: "Konfrontacje Idei"

Prowadzi: Zdzisław Krasnodębski

Gość: dr Tomasz Herbich, teolog, politolog (Teologia Polityczna)

Data emisji: 4.12.2022

Godzina emisji: 11.33


jb

Zobacz także

Zobacz także