more_horiz

Polityka energetyczna UE. Wiceprezes PGE: windowanie celów może doprowadzić, że nie będą one wdrażalne

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2023 13:13
- Jesteśmy spółką giełdową i musimy podążać za trendami rynkowymi. Jednocześnie wypełniamy zadania związane z bezpieczeństwem energetycznym kraju. Nie mam jednak wątpliwości, że Komisji Europejskiej zdarzało się iść za daleko ze swoimi postulatami i regulacjami - mówiła w Polskim Radiu 24 wiceprezes Polskiej Grupy Energetycznej Wanda Buk.
Audio
  • Wanda Buk o unijnej polityce energetycznej (Konfrontacje idei)
PGE posiada ponad 7GW w koncesjach na farmy wiatrowe na Bałtyku
PGE posiada ponad 7GW w koncesjach na farmy wiatrowe na BałtykuFoto: Shutterstock/Tom Buysse

Gość Polskiego Radia 24 podkreśliła, że Polska przez wiele lat prowadziła działania, które miały nas uniezależnić od polityki gazowej Rosji. - Mimo wielkich oporów innych krajów, zdecydowaliśmy się na to, żeby wybudować terminal LNG. Powstał też Baltic Pipe. Z wielu kierunków możemy dziś czerpać gaz. Natomiast duże zapotrzebowanie na gaz w Europie nie tylko związane z ciepłownictwem, ale przede wszystkim z energią elektryczną. Jest duży potencjał, aby popyt na gaz ograniczyć w tym obszarze. Dla energii istnieje wiele alternatyw, są łatwiejsze, a transmisja energii elektrycznej odbywa się na innych zasadach. To, że utrzymamy gaz w ciepłownictwie, nie oznacza, że popyt na ten surowiec będzie w Europie rósł - powiedziała Wanda Buk. 

Polska Grupa Energetyczna uzyskała w ostatnich dniach nowe koncesje na prowadzenie farm wiatrowych na Bałtyku. - Dziś mamy ponad 7GW w koncesjach na farmy wiatrowe na Bałtyku. Do 2030 roku wybudujemy 3 GW energii z offshore. Projekty są bardzo zaawansowane, realizujemy je z duńskim partnerem. Zgodnie z naszą strategią również fotowoltaika osiągnie na koniec dekady moc 3GW. Sejm uchylił też drzwi dla polskiej energetyki wiatrowej na lądzie. Jest wiele alternatyw i mają spory potencjał - tłumaczyła wiceprezes Polskiej Grupy Energetycznej. 

PGE musi się też liczyć z unijną polityką Zielonego Ładu. - Nie możemy się odwracać od trendów rynkowych. Jesteśmy spółką giełdową i musimy za nimi podążać. Jednocześnie wypełniamy zadania związane z bezpieczeństwem energetycznym kraju. Nie mam jednak wątpliwości, że Komisji Europejskiej zdarzało się iść za daleko ze swoimi postulatami i regulacjami. Windowanie celów klimatycznych może doprowadzić do wylania dziecka z kąpielą, po prostu nie będą one wdrażalne. To wygeneruje tylko frustrację i opór, nie przyniesie pozytywnych efektów - podsumowała Buk.

Posłuchaj
19:11 PR24 2023_02_19-11-33-51.mp3 Wanda Buk o unijnej polityce energetycznej (Konfrontacje idei)

Założenia Zielonego Ładu

W przedstawionym przez Komisję Europejską "Europejskim prawie o klimacie" z marca 2020 roku, ustanawiającym przepisy dotyczące celów określonych w Europejskim Zielonym Ładzie, państwom członkowskim wyznaczono prawnie wiążący cel polegający na osiągnięciu zerowej emisji gazów cieplarnianych netto do 2050 r. oraz cel pośredni - zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych netto o co najmniej 55% - do 2030 roku w porównaniu do poziomu z 1990 roku.

* * *

Audycja: "Konfrontacje idei"
Prowadzi: Zdzisław Krasnodębski
Gość: Wanda Buk (wiceprezes Polskiej Grupy Energetycznej)  
Data emisji: 19.02.2023
Godzina emisji: 11.33

PR24/jt

Zobacz także

Zobacz także