Tomasz Sakiewicz: gest Rosjan jest dla Polski upokarzający
– Polscy prokuratorzy muszą przejść cały ten cyrk, w którym Rosjanie udają, że Polacy coś badają – tak do zezwolenia strony rosyjskiej na przybycie prokuratorów z naszego kraju do Smoleńska odniósł się Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny „Gazety Polskiej”. W audycji „Spojrzenie na Wschód” dyskusja o powodach, dla których Rosjanie zdecydowali się na taki właśnie krok.
2018-09-05, 21:21
Posłuchaj
Decyzja Rosjan mogła być w opinii Tomasza Sakiewicza grą na podział pomiędzy prokuraturą a podkomisją smoleńską, na której czele stoi Antoni Macierewicz. Jej członków rosyjska strona nie zaprosiła do obejrzenia wraku prezydenckiego samolotu. Zdaniem publicysty, istnieje możliwość, że jest to również próba wyeliminowania możliwości nacisku na ich kraj ze strony opinii międzynarodowej.
– Gdyby ktoś chciał podjąć ten temat, to Rosjanie będą mogli powiedzieć, że Polacy zbadali wszystko, co chcieli. Oczywiście niczego nie zbadali, bo nie mają realnego dostępu do wraku. Jednak cała ta mistyfikacja ma pomóc rosyjskiej narracji – powiedział publicysta
Maciej Sankowski, ekspert ds. służb specjalnych, w odniesieniu do wraku Tu-154M, podkreślił, że trudno mówić o profesjonalnie zabezpieczonym materiale dowodowym. Zaznaczył, że polscy eksperci będą badali to, co Rosjanie „podadzą im na tacy, a nie to, co chcieliby zbadać”.
– Upływ czasu i warunki atmosferyczne. To wszystko spowodowało, że ciężko dzisiaj mówić o materiale dowodowym. Zachowanie Rosjan wskazuje, że chcą oni stworzyć Polakom bardzo nieprzyjemne i niekomfortowe warunki pracy. Robią wszystko, by czuli się oni na ich ziemi jak intruzi. Ich decyzja jest jakimś gestem, ale dość fałszywym – stwierdził rozmówca Polskiego Radia 24.
REKLAMA
Na temat wizyty polskich prokuratorów w Smoleńsku oraz postawy Rosji wobec katastrofy smoleńskiej mówił także Maciej Jastrzębski, korespondent Polskiego Radia w Moskwie.
Audycję „Spojrzenie na Wschód” prowadziła Maria Przełomiec.
Polskie Radio 24/db
------------------------
REKLAMA
Data emisji: 05.09.18
Godzina emisji: 21.37
Polecane
REKLAMA