X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Spojrzenie na Wschód". Jak zwolnienie Johna Boltona wpłynie na politykę USA wobec Rosji?

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2019 21:17
- Ja bym nie przeceniał znaczenia dymisji Johna Boltona. Być może nastąpi jakieś złagodzenie kursu w polityce zagranicznej chociażby wobec Iranu. Czy wobec Rosji - nie byłbym tego taki pewien - mówił Grzegorz Kuczyński w Polskim Radiu 24. Gościem audycji "Spojrzenie na Wschód" była również Jadwiga Rogoża.
Audio
  • 11.09.19 "Spojrzenie na Wschód". Eksperci komentują zwolnienie Johna Boltona [PR24]
John Bolton
John BoltonFoto: PAP/EPA/TATYANA ZENKOVICH

W Stanach Zjednoczonych zwolniony ze stanowiska doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego został John Bolton. Urzędnik znany był z silnych poglądów antyrosyjskich.

Na Ukrainie doszło do wymiany jeńców z Rosją. Wśród tych, którzy wrócili do domu znalazł się m.in. słynny reżyser Ołeh Sencow, oskarżany w Rosji o przygotowywanie zamachu terrorystycznego na zaanektowanym Krymie.

Zobacz także
Duda Zełenski PAP-1200.jpg
Poprzedni odcinek: Eksperci o Chinach i Ukrainie

Oba te wydarzenia mają szczególne znaczenie dla Europy Wschodniej, oba zatem były komentowane przez ekspertów w Polskim Radiu 24.

Grzegorz Kuczyński: nie przeceniałbym zwolnienia Johna Boltona

Grzegorz Kuczyński pytany był o to, czy faktycznie - jak twierdzi ekspert amerykańskiej John Marshall Foundation - dymisja Johna Boltona oznacza kapitulację Stanów Zjednoczonych z funkcji światowego lidera.

- Ja bym nie przeceniał znaczenia dymisji Johna Boltona. Być może nastąpi jakieś złagodzenie kursu w polityce zagranicznej chociażby wobec Iranu. Czy wobec Rosji - nie byłbym tego taki pewien. Natomiast nie wydaje mi się, żebyśmy mieli być świadkami teraz jakiegoś nagłego zwrotu w całej polityce zagranicznej prowadzonej przez administrację Donalda Trumpa - podkreślił Grzegorz Kuczyński.

Wymiana jeńców na linii Rosja-Ukraina

W audycji rozmawiano także na temat ostatnich wydarzeń między Ukrainą a Rosją. Oba kraje wymieniły jeńców - na Ukrainę wrócił m.in. reżyser Ołeh Sencow oraz marynarze, którzy zostali zatrzymani po kryzysie w Cieśninie Kerczeńskiej. Do Rosji wrócił m.in. kluczowy świadek związany z zestrzeleniem samolotu malezyjskich linii lotniczych w 2014 roku.

Prowadząca Maria Przełomiec zwróciła także uwagę na różnicę w przyjęciu jeńców. Ci, którzy wracali na Ukrainę byli witani przez urzędników i media. W Rosji była o tym całkowita cisza.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Spojrzenie na Wschód. Co wiemy o wybuchu w Rosji?

Jadwiga Rogoża stwierdziła, że wynika to z różnicy w podejścia do wojny na Ukrainie. Dla ukraińskich władz powrót ich jeńców był symbolem związanym z trwającą wojną w Donbasie oraz z aneksją Krymu. Dla Rosjan oficjalnie wojna w Donbasie nie istnieje. Nie przyznają się do tego, że ich żołnierze są tam wysyłani - często nawet nie jest im płacony żołd.

- Powrót tych rosyjskich jeńców do Rosji, to była operacja specjalna. Ich zdjęcie ma twarze zamazane - oprócz dziennikarza. Zostali zapakowani do autobusu z zaciemnionymi szybami i po prostu zniknęli w jakimś nieznanym kierunku - zauważyła Jadwiga Rogoża.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Polskie Radio 24/jmo

***

Audycja: "Spojrzenie na Wschód"

Prowadząca: Maria Przełomiec

Goście: Jadwiga Rogoża (Ośrodek Studiów Wschodnich), Grzegorz Kuczyński (dziennikarz)

Data emisji: 11.09.2019

Godzina emisji: 20:33

Czytaj także

Minister Jerzy Kwieciński rozmawiał w Kijowie o bezpieczeństwie energetycznym

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2019 23:20
 - Bezpieczeństwo i energetyka oraz zagrożenia ze strony Rosji były tematami rozmów, które minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński przeprowadził w środę w Kijowie z sekretarzem Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy (RBNiO) Ołeksandrem Danylukiem. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Manewry Sea Breeze 2019 niepokoją Rosję

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2019 21:29
Na Ukrainie trwają manewry państw NATO: Sea Breeze 2019. W związku z tym wydarzeniem Rosja zamknęła niektóre rejony Morza Czarnego. – Nie jest to zaskakująca decyzja. Rosjanie starają się z niego zrobić wewnętrzny akwen. Sygnalizują swoje niezadowolenie i pozycję siłową – powiedział Juliusz Sabak z portalu Defence24.pl. Do tematu odniósł się również Artur Wróblewski z Uczelni Łazarskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jakub Maciejewski: Władimir Putin ma jeden zasadniczy cel. Chce utrzymać władzę

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2019 21:14
- Klany na Kremlu chcą się utrzymać u władzy i grają na wielkomocarstwowych emocjach rosyjskich, na odwiecznych wytycznych geopolitycznych - mówi Jakub Maciejewski z Tygodnika Sieci w Polskim Radiu 24. Publicysta komentuje sytuację Rosji po rozwiązaniu przez USA traktatu INF.
rozwiń zwiń