"Spojrzenie na Wschód". Konsekwencje polityki UE ws. Bałkanów Zachodnich

Albania i Macedonia Północna nie zaczną na razie rozmów ws. dołączenia do Unii Europejskiej. Dr Tomasz Żornaczuk podkreślił, że Bałkany to istotny region dla UE. Prof. Andrzej Szeptycki wskazał na to, że jest to potencjalna strefa wpływów Rosji.

2019-11-06, 21:07

"Spojrzenie na Wschód". Konsekwencje polityki UE ws. Bałkanów Zachodnich
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock.com

Posłuchaj

6.11.2019 "Spojrzenie na Wschód"
+
Dodaj do playlisty

W połowie października niektóre państwa wspólnoty, w tym Francja, nie zgodziły się na rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych z Albanią i Macedonią Północną.

Kraje Grupy Wyszehradzkiej, w tym Polska, uważają tę decyzję za błąd unijnej polityki. Niektórzy komentują, że oba kraje aspirujące do członkostwa w UE, mogą być teraz regionem narażonym na ingerencję Rosji.

Ekspert o roli Bałkanów

Dr Tomasz Żornaczuk z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych podkreślił, że "Bałkany mają znaczenie dla całej Unii Europejskiej i całej Europy, dlatego mają znaczenie dla Polski".

- Ostatnie lata pokazują nam jak nietrwałe bywają tam pewne rozwiązania, jeżeli nie ma tam szerszej koncepcji zjednoczenia z Unią Europejską - dodał. 

REKLAMA

Gość PR24 wskazał, że po raz kolejny nie podjęto decyzji o rozpoczęciu negocjacji, pomimo wypełnienia warunku, zwłaszcza w kontekście Macedonii Północnej. - Oto kraj, w imię integracji euroatlantyckiej zmienia nazwę, po czym ta integracja jest zablokowana - powiedział.

Powiązany Artykuł

parlament europejski flagi free shut 1200.jpg
Ekspertka: Francja pokazuje, że jest przeciwko polityce rozszerzania UE

"Potencjalna strefa niestabilności"

Prof. Andrzej Szeptycki z Uniwersytetu Warszawskiego uważa, że "to nie tylko cios w politykę poszerzenia". Podkreślał, że przyjęcie Albanii i Macedonii Płn. do UE jest uzupełnieniem pewnej luki, bo są to kraje będące wewnątrz strefy wpływów Unii.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Bruksela: start negocjacji akcesyjnych Macedonii Płn i Albanii odsunięty w czasie

REKLAMA

W opinii naukowca, "w sensie pewnej logiki, geopolityki" otwarcie się na te państwa "jest koniecznością". 

Powiązany Artykuł

macedonia unia fiasco pap 1200.jpg
"Historyczny błąd" Unii Europejskiej w sprawie Skopje

- Będziemy z pewnym żalem wspominać to, że nie przyjęto Bałkanów Zachodnich. Może nie skończy się to interwencją rosyjską (...), natomiast region bardzo sprzyja działaniom partyzanckim. Będzie to wewnątrz Unii potencjalna strefa niestabilności i rosyjskich wpływów. Dlatego, że dzięki Francji sami sobie to zafundowaliśmy - podkreślił prof. Andrzej Szeptycki.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

REKLAMA

Audycję prowadziła Maria Przełomiec.

Polskie Radio 24/msze

-------------------------------------

Data emisji: 6.11.2019

Godzina emisji: 20.33

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej