X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Grzegorz Kuczyński: ZSRR wiedział, że nie utrzyma komunizmu w NRD

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2019 21:07
- Przez wszystkie następne lata po zjednoczeniu Niemiec, po upadku Związku Sowieckiego, temat wdzięczności niemieckiej wobec Moskwy za zgodę na zjednoczenie cały czas się przewijał i przewija do dziś - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Grzegorz Kuczyński (Warsaw Institute).
Audio
Tablica upamiętniająca miejsce, w którym stał Mur Berliński
Tablica upamiętniająca miejsce, w którym stał Mur BerlińskiFoto: halisdonmez/Shuttertock.com

W sobotę w Berlinie odbyły się uroczystości z okazji 30. rocznicy upadku muru berlińskiego. W audycji "Spojrzenie na Wschód" Grzegorz Kuczyński mówił o tym wydarzeniu i roli, jaką odegrał w nim Związek Sowiecki.

Gość PR24 "Sowieci wiedzieli, że nie da się utrzymać władzy komunistycznej w Niemieckiej Republice Demokratycznej". - Zresztą nie tylko w Niemczech Wschodnich, tak samo w wielu krajach tzw. bloku wschodniego. Doskonale zdawali sobie z tego sprawę, że nie da się utrzymać obozu wschodniego w takiej formule, jaka działała przez kilka poprzednich dekad - ocenił.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
PAP DOnald Trump 6 1200.jpg
30 lat od upadku muru berlińskiego. D. Trump: Niemcy cennym sojusznikiem

Połączenie na amerykańskich warunkach

W związku z tym, jak mówił Grzegorz Kuczyński, ZSRR chciał "zminimalizować strat własnych związanych z nieuniknionym cofaniem się granic wpływów". - W tej sytuacji pytanie nie brzmi, czy Sowieci zgodziliby się czy nie na zjednoczenie Niemiec, pytanie brzmi: za jaką cenę. Wydaje się, że pierwszą ceną jaką podyktował Michaił Gorbaczow były zjednoczone, ale neutralne Niemcy - powiedział.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Prezydent o upadku Muru Berlińskiego: wybory w Polsce obudziły dążenia wolnościowe

- Kiedy zdali sobie sprawę, że nie da się utrzymać zjednoczonych Niemiec poza NATO, wówczas, jak podejrzewam, zapadła decyzja, że trzeba się zgodzić na zjednoczenie na takich warunkach, jakie dyktowali Amerykanie - wskazał gość Polskiego Radia 24.

Wywiad oligarchy

W audycji również relacja z Kijowa Pawła Bobołowicza. Mówił on o wywiadzie Ihora Kołomojskiego, ukraińskiego wpływowego oligarchy. Biznesmen nie wykluczył w nim współpracy z Rosją. - Ten wywiad zbulwersował opinię publiczną - zaznaczył dziennikarz, którego zdaniem rozmowa z "New York Times" może "budzić wielki niepokój".

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Szef MSZ: gdyby nie zjednoczenie Niemiec, Polska nie byłaby w UE

Do tej sprawy odniósł się także Grzegorz Kuczyński. Jego zdaniem było pewne "okno możliwości" dla Ukrainy, aby integrować się z Zachodem. - Ta szansa została zaprzepaszczona przez te kilka ostatnich lat. Trudno się dziwić, że w samym Kijowie następują pewne zmiany wektorów polityki zagranicznej - mówił na antenie Polskiego Radia 24.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Audycję prowadził Antoni Opaliński.

Polskie Radio 24/msze

------------------------------------

Data emisji: 13.11.2019

Godzina emisji: 20.33

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mike Pompeo w Berlinie: musimy uznać, że wolność nigdy nie jest zagwarantowana

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2019 14:14
W 30. rocznicę upadku Muru Berlińskiego sekretarz stanu USA Mike Pompeo przestrzegał w Berlinie przed uśpieniem czujności względem Rosji i Chin. - Po upadku Muru Berlińskiego państwa zachodnie myślały, że od tamtej chwili na świecie zapanuje wolność. (...) Myliliśmy się - stwierdził.
rozwiń zwiń