W. Jankowski: Polacy żyją mitem polskiego Lwowa. On jest coraz mniej aktualny

- Następuje powolny odpływ polskości ze Lwowa - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Jankowski, polski dziennikarz pracujący we Lwowie. - To miasto ma wielkie tradycje, są miejsca zdecydowanie polskie, ale demografia jest nieubłagana - dodał.

2019-12-25, 20:59

W. Jankowski: Polacy żyją mitem polskiego Lwowa. On jest coraz mniej aktualny
Zimowa panorama Lwowa. Foto: Mazur Travel/ Shutterstock

Posłuchaj

Wojciech Jankowski: śladów polskości we Lwowie jest coraz mniej ("Spojrzenie na Wschód"/PR24)
+
Dodaj do playlisty

Gość Polskiego Radia podkreślał, że "znajomość współczesnego Lwowa jest wśród Polaków niewielka". - Często przyjeżdżają do tego miasta, ale raczej powierzchownie oglądają zabytki. Jest też polski mit Lwowa - Orlęta. To ma coraz mniej wspólnego z rzeczywistością - ocenił i dodał, że "Polacy żyją pewnym obrazem Lwowa, który powoli przestaje być prawdziwy".

Powiązany Artykuł

Adam Kwiatkowski 1200.jpg
Adam Kwiatkowski: Polacy na Wschodzie to nasi ambasadorowie

Inna droga Lwowa

- Lwów jest coraz bardziej innym miastem, podążającym inną drogą. Kiedy Polacy przyjeżdżają do tego miasta, oczekując tego, co znają z książek, następuje zderzenie z rzeczywistością - mówił Wojciech Jankowski.

Gość Polskiego Radia opowiadał, że Lwów ma wielkie tradycje i "są w nim miejsca zdecydowanie polskie, ale demografia jest nieubłagana". - Zmiany następują w błyskawicznym tempie. Wszyscy wiemy, mieszkając w dużych miastach Polski, jak często słychać język ukraiński. Zdajemy sobie sprawę z wielkiej fali zarobkowej emigracji ukraińskiej. Awangardą tej fali byli Polacy z Ukrainy, ze Lwowa, urodzeni w tym mieście. Zaczęli wysyłać swoje dzieci na studia do Polski, a one potem w Polsce zostały - wyliczał.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Świąteczna akcja pomocy Polakom za granicą

REKLAMA

- Następuje powolny odpływ polskości. Starsze pokolenie odchodzi, a młode często nie mieszka we Lwowie, niekoniecznie przejmuje tę pałeczkę. Przy najnowszym spisie powszechnym może się okazać, że zostanie nam na głowę wylany kubeł zimnej wody - mówił Wojciech Jankowski.

W dalszej części rozmowy także o galicyjskich sentymentach we Lwowie, oraz o sytuacji Polaków na Ukrainie. Zachęcamy do jej wysłuchania.

***

Audycja: "Spojrzenie na Wschód"

Prowadzący: Antoni Opaliński

REKLAMA

Gość: Wojciech Jankowski (polski dziennikarz pracujący we Lwowie - "Kurier Galicyjski", Radio WNET, Polskie Radio dla Zagranicy)

Data emisji: 25.12.2019

Godzina emisji: 20.35


mbl

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej