more_horiz

"Ma na celu wywarcie wpływu politycznego". Mariusz Marszałkowski o Nord Streamie 2

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2020 21:20
- Nord Stream 2 jest jednym z kilku projektów energetycznych realizowanych przez Federację Rosyjską, które mają na celu wywarcie wpływu politycznego - mówił w Polskim Radiu 24 Mariusz Marszałkowski (portal BinzesAlert.pl).
Audio
  • Eksperci o zagrożeniach i wyzwaniach związanych z gazociągiem Nord Stream 2 (Spojrzenie na Wschód/PR24)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Maksimilian
Piotr Naimski IMG_5501 1200.JPG
Piotr Naimski: Nord Stream 2 podważa europejską solidarność sojuszniczą

Prezydent Andrzej Duda zatwierdził nową Strategię Bezpieczeństwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej. Strategia uwzględnia wszystkie aspekty, które wydarzyły się pomiędzy 2014 r. a dzisiaj. W dokumencie odnotowano m.in. kwestię bezpieczeństwa energetycznego Polski i Europy.

"Nowe projekty, zwłaszcza Nord Stream 2, wzmocnią zależność państw tych regionów od surowca ze wschodu oraz stworzą ryzyko wykorzystywania wybiórczych dostaw gazu jako instrumentu nacisku politycznego" - czytamy.

Dr Szymon Kardaś, główny specjalista zespołu rosyjskiego w Ośrodku Studiów Wschodnich podkreślił, że "projekt Nord Stream 2 jest obecny w polskiej debacie publicznej od samego początku".

EN_ns2-1200.jpg
Odrzucony wniosek Nord Stream 2 po proteście Polski. Saryusz-Wolski: presja miała sens

"Był pewnego rodzaju konsens w Polsce"

- Kręgi eksperckie, polityczne czy biznesowe artykułowały różnego rodzaju wyzwania bądź zagrożenia związane z Nord Streamem 2 - zarówno dla Polski, jak i regionu. Był pewnego rodzaju konsens w Polsce, z którego wynikało, że ten projekt był postrzegany negatywnie w kategoriach wyzwań dla Polski, regionu - tłumaczył ekspert.

Mariusz Marszałkowski z portalu BinzesAlert.pl przedstawił istotę i znaczenie tej gałęzi gospodarki dla Rosji. - Nord Stream 2 jest jednym z kilku projektów energetycznych realizowanych przez Federację Rosyjską, które mają na celu wywarcie wpływu politycznego. Czy raczej: miały wywrzeć. (...) Nord Stream 2 wciąż jest w etapie budowy. Z gazociągiem Turk Stream jest jeszcze gorzej - stwierdził.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: "Spojrzenie na Wschód"
Prowadzący: Maria Przełomiec
Goście: dr Szymon Kardaś (OSW), Mariusz Marszałkowski (BiznesAlert.pl)
Data emisji: 13.05.2020
Godzina emisji: 20.33

PR24/PAP/pb

Zobacz także

Zobacz także