X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Awantura wokół broni nuklearnej. Polska między amerykańskim młotem a niemieckim kowadłem?

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2020 21:00
- Gdyby Niemcy się wycofały, moglibyśmy obawiać się tego, że inne kraje zaczną być za tym, aby Europa stała się kontynentem bez broni nuklearnej - mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Beata Winter-Górka (Uniwersytet Warszawski). Gościem audycji był również Jarosław Guzy (Polska Agencja Prasowa).
Audio
  • Prof. Beata Winter-Górka (UW) i Jarosław Guzy (PAP) o "atomowej awanturze" (Spojrzenie Na Wschód)
Niemiecki Tornado podczas ćwiczeń Red Flag w Nellis Air Force Base w Nevadzie w marcu bieżącego roku
Niemiecki Tornado podczas ćwiczeń Red Flag w Nellis Air Force Base w Nevadzie w marcu bieżącego rokuFoto: DVIDS / U.S. Air Force photo by Staff Sgt. Philip Bryant

Temat rozmowy była broń nuklearna w Europie oraz ostra reakcja Niemiec i Rosji na perspektywę rozmieszczenia broni jądrowej w Polsce. Czy rzeczywiście byłoby to takie fatalne i czy dyskusja wokół nuclear sharing osłabia NATO?

broń atomowa nuclear sharing 1200 free
"Podchodziłbym do tego z dystansem". Prof. Miszczak o niemieckiej dyskusji ws. broni atomowej

"Niemcy są słabe militarnie"

Protest przeciw kontynuacji programu nuclear sharing zgłosiło dominujące w koalicyjnej Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) lewicowe skrzydło tej partii. Bazuje ono na niechęci obywateli Niemiec do energii jądrowej i do broni atomowej, jak też do obecnej administracji amerykańskiej. - Jest zgoda sojuszu na to, że jednym z elementów odstraszania NATO ma być broń nuklearna. Gdyby Niemcy się wycofały, inne kraje mogłyby opowiedzieć się za Europą bez broni atomowej - wskazywała prof. Beata Winter-Górka.

Profesor wskazywała, że taki pogląd nie przebił jeszcze do świadomości wszystkich europejczyków, ale zaczyna być o nim coraz głośniej. - Pomysł globalnej redukcji i wycofywanie się z broni nuklearnej może być coraz popularniejsze wśród młodych ludzi - oceniła.

- Stanowisko Niemiec jest ważne, bo są ważnym elementem struktury NATO. Duży kraj z olbrzymią gospodarką, chociaż bardzo słaby militarnie - dodał Jarosław Guzy.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

* * *

Audycja: "Spojrzenie na Wschód"
Prowadzący: Maria Przełomiec
Goście: prof. Beata Winter-Górka (Uniwersytet Warszawski), Jarosław Guzy (Polska Agencja Prasowa)
Data emisji: 20.05.2020
Godzina emisji: 20.33

kstar

Czytaj także

"Dotrzymujemy swoich zobowiązań wobec NATO i partnerów". Ambasador Niemiec odpowiada Mosbacher

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2020 04:34
- Niemcy dotrzymują swoich zobowiązań wobec NATO i swoich partnerów; wszelkie dalsze spekulacje są bezcelowe - napisał ambasador Niemiec w Polsce Rolf Nikel. Odniósł się w ten sposób do wpisu ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher o tym, że jeśli Niemcy nie chcą broni jądrowej, może zechce ją Polska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niemiecki wywiad narusza wolność prasy. Stanowisko tamtejszego Trybunału Konstytucyjnego

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2020 12:10
Federalny Trybunał Konstytucyjny uznał w dzisiejszym wyroku, że masowe zakładanie podsłuchów i nadmierne zbieranie danych przez niemiecki wywiad (BND) poza niemieckimi granicami narusza wolność prasy i tajemnicę korespondencji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Uprzedza dyskusje państw członkowskich". Prof. Tomasz Grzegorz Grosse o propozycji Niemiec i Francji

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2020 19:07
- Ten fundusz nie zawiera specjalnie wielkich kontrowersji i jest otwarty dla wszystkich państw członkowskich - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Tomasz Grzegorz Grosse z Uniwersytetu Warszawskiego o pomyśle pomocowym Niemiec i Francji. Czy Grupa Wyszehradzka poprze propozycję funduszu odbudowy po koronakryzysie?
rozwiń zwiń