Propaganda i dezinformacja Rosji. Ekspert: takich kampanii nie można bagatelizować
- Kampanie fake newsów, o których wspominamy, są realizowane w stosunku do różnych celów. (...) To, czego się na co dzień nie dostrzega, to to, że takimi kampaniami ośrodek, który prowadzi taką operację, dokładnie sobie doprecyzowuje grupy docelowe, na których będzie takie oddziaływanie prowadził w przyszłości - mówił w Polskim Radiu 24 Kamil Basaj, szef fundacji Bezpieczna Cyberprzestrzeń. Gościem "Spojrzenia na Wschód" była również Anna Łabuszewska, ekspert OSW i autor bloga "17 mgnień Rosji".
2020-10-21, 21:53
Pod koniec ubiegłego tygodnia brytyjski "The Times" opublikował informacje dotyczące kampanii dezinformacyjnej dyskredytującej szczepionkę na koronawirusa opracowywaną przez naukowców z Oxfordu. Gazeta dotarła do utworzonych w Rosji memów, zdjęć i klipów wideo dowodzących, że tzw. małpia szczepionka (do jej wytwarzania używa się wirusów pobranych od szympansów) jest dla ludzi niebezpieczna w przeciwieństwie do tej wytworzonej w Rosji pod nazwą Sputnik-V (wytwarzanej na podstawie wirusów pobranych od ludzi). O działalności dezinformacyjnej Rosji zarówno w kontekście pandemii, jak i polityki względem Europy Środkowo-Wschodniej mówili w audycji "Spojrzenie na Wschód" Anna Łabuszewska i Kamil Basaj.
Powiązany Artykuł
"Naturalne reakcje psychologiczne, gra polityczna i najbardziej niebezpieczna - agresja zewnętrzna i dezinformacja". Tomasz Sakiewicz o istotnych elementach towarzyszących walce z epidemią
Kamil Basaj z fundacji Bezpieczna Cyberprzestrzeń podkreślił, że zagrożenie pandemią jest w Rosji używane do wielu działań propagandowych na różnych płaszczyznach. Kampania dezinformacyjna dotycząca brytyjskiej szczepionki jest jego zdaniem powiązana z kilkoma sprawami. Z jednej strony rzekome wynalezienie przez Rosję ich szczepionki było powiązane z "szeroką oprawą propagandową", z drugiej strony Rosja chce używać szczepionki jako "kanału wejścia, pogłębiania relacji z państwami, w których Kreml czuje się lepiej umocowany do sprawowania kontroli".
- Kampanie fake newsów, o których wspominamy, są realizowane w stosunku do dwóch różnych celów, z których jednego nie można bagatelizować. (...) To, czego się na co dzień nie dostrzega, to to, że takimi kampaniami ośrodek, który prowadzi taką operację, dokładnie sobie doprecyzowuje grupy docelowe, na których będzie takie oddziaływanie prowadził w przyszłości - mówił Kamil Basaj.
- Osoby polskiego pochodzenia więzione w Donbasie, w Rosji i na Krymie. Oprawcy torturują je psychicznie i fizycznie
- Członek Rady Koordynacyjnej: konieczna jest presja Zachodu na Kreml, zwłaszcza na Putina, który wspiera Łukaszenkę
Anna Łabuszewska, autorka bloga "17 mgnień Rosji", zwróciła uwagę na to, że Rosja "lubi grać na kilku fortepianach", a obecnie ten "fortepian pandemiczny" ma największe znaczenie dla Rosji i obszarów, które są mocno dotknięte koronawirusem. Zwróciła też uwagę na to, że Rosjanie próbują wyśmiać szczepionkę brytyjską, na co Brytyjczycy również próbują odpowiadać humorem.
Powiązany Artykuł
Pandemia COVID-19. Rekordowe przyrosty zakażeń SARS-CoV-2 w Europie i na świecie
- Ale to rzeczywiście nie jest tylko do śmiechu. Myślę, że właśnie przekazanie do podświadomości ewentualnych pacjentów takich wiadomości, (może skutkować tym, że) ktoś może pomyśleć "skoro w takiej szczepionce jest preparat zwierzęcy, to ja nie chcę". (...) Poza tym Rosja - i trolle rosyjscy, i cała ta propagandowa otoczka - celuje w te państwa, w których Rosja chce swoje szczepionki sprzedawać. Ja mam na myśli przede wszystkim Indie i Brazylię - mówiła Anna Łabuszewska.
Posłuchaj
Więcej w nagraniu.
* * *
Audycja: "Spojrzenie na Wschód"
Prowadzi: Maria Przełomiec
Goście: Anna Łabuszewska (ekspert OSW i autor bloga "17 mgnień Rosji"), Kamil Basaj (szef fundacji Bezpieczna Cyberprzestrzeń)
Data emisji: 21.10.2020
Godzina emisji: 20.33
REKLAMA
PR24/jmo
Polecane
REKLAMA