more_horiz

Pomysł przeniesienia rozmów ukraińsko-rosyjskich do Polski. Grzegorz Kuczyński: to nierealne

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2021 21:04
- Propozycja przeniesienia rozmów jest nierealna. Nie chodzi tak naprawdę o przeniesienie rozmów do Polski, tylko o zmianę lokalizacji. Rosja zdecydowanie się temu sprzeciwia, a Ukraina nie chce słyszeć już o rokowaniach w Mińsku z oczywistych powodów - ocenił obecną sytuację w rokowaniach ukraińsko-rosyjskich Grzegorz Kuczyński, ekspert ds. wschodnich.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: skhakirov/CC BY-SA 3.0/Flickr

Ukraina nie wyklucza zaproponowania Polski jako możliwego kraju dla przyszłych posiedzeń trójstronnej grupy do spraw Donbasu. Poinformował o tym szef ukraińskiej delegacji, były ukraiński prezydent Łeonid Krawczuk. Wcześniej posiedzenia odbywały się w stolicy Białorusi. Obecnie, z powodu pandemii, mają charakter spotkań online.

Jan Parys 1200.jpg
Konflikt w Donbasie. Jan Parys: bezpieczeństwo Ukrainy ma wpływ na bezpieczeństwo Polski

"To niemożliwe"

Grzegorz Kuczyński pomysł przeniesienia rozmów do Polski ocenia jako niemożliwy. - Propozycja przeniesienia rozmów jest nierealna. Nie chodzi tak naprawdę o przeniesienie rozmów do Polski, tylko o zmianę lokalizacji. Rosja zdecydowanie się temu sprzeciwia, a Ukraina nie chce słyszeć już o rokowaniach w Mińsku z oczywistych powodów. Relacje białorusko-ukraińskie bardzo mocno się pogorszyły w ostatnich miesiącach – powiedział.

- Wygląda na to, że jeśli mówimy o konflikcie ukraińsko-rosyjskim i o rokowaniach pokojowych, które od 6 lat toczą się w Mińsku, to wygląda na to, że ich już nie będzie. Tak naprawdę sytuacja jest patowa. Z drugiej strony można powiedzieć, że rozmawiano przez tyle lat i nic nie uzgodniono, więc dużych strat z tego powodu nie będzie - ocenił.

Czytaj także:

Gość Polskiego Radia 24 zauważył, że strona ukraińska widzi, że taki format rozmów nie przyniesie żadnych efektów. - Patrząc na politykę ukraińską ostatnich lat, widać, że Kijów zrozumiał, że postawienie na mediację niemiecko-francuską nic nie dało. Wypowiedź o przeniesieniu rozmów świadczy o tym, że Ukraińcy zdają sobie sprawę z fiaska dotychczasowych rozmów. Z punktu widzenia ukraińskiego najlepsze byłoby przeformatowanie tych rokowań – powiedział.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Posłuchaj
25:59 PR24_mp3 2021_04_07-20-32-28.mp3 Grzegorz Kuczyński o relacjach Rosyjsko-Ukraińskich ("Spojrzenie na Wschód")

***

Audycja: "Spojrzenie na Wschód"
Prowadzący: Antoni Opaliński
Gość: Grzegorz Kuczyński (ekspert ds. wschodnich)
Data emisji: 07.04.2021
Godzina emisji: 20.32

dz

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem