more_horiz

Jan Piekło o przyspieszonych wyborach w Mołdawii: niewykluczone, że ich wyniki będą kwestionowane

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2021 21:10
- PAS najprawdopodobniej uzyska najwyższy wynik, ale jeśli nie zdobędzie samodzielnej większości, to mimo najlepszego wyniku prawdopodobnie rządzić nie będzie - mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Pieńkowski (PISM). Gościem audycji był także Jan Piekło, były ambasador RP na Ukrainie.
Gmach parlamentu w stolicy Mołdawii Kiszyniowie
Gmach parlamentu w stolicy Mołdawii KiszyniowieFoto: FrimuFilms/shutterstock
PAP Maia Sandu 1200.jpg
Prezydent Mołdawii: doceniamy konsekwentne wsparcie Polski dla naszych aspiracji

Tematem audycji były przyspieszone wybory parlamentarne w Mołdawii wyznaczone na 11 lipca. Rozmówcy dywagowali między innymi nad tym jaka jest szansa na to, że zwycięży opcja zachodnia. 

- Niestety, w obecnych czasach i w tej sytuacji jaka jest, nic nie jest jeszcze przesądzone. Nie jest wykluczone, że wyniki tych wyborów mogą być kwestionowane i może się pojawić znacznie więcej problemów jak to się mówi "on the way" - powiedział były ambasador RP na Ukrainie, Jan Piekło.

Posłuchaj
25:35 PR24_mp3 2021_07_07-20-33-25.mp3 Jakub Pieńkowski: mimo najlepszego wyniku, PAS prawdopodobnie nie będzie rządzić (Spojrzenie na Wschód)

Jakub Pieńkowski podkreślił natomiast, że "sytuacja jest bardzo trudna". - Musimy wziąć pod uwagę, że to stu jedno miejscowego parlamentu mołdawskiego najprawdopodobniej wejdą raptem trzy partie - powiedział. - Prawdopodobnym scenariuszem jest to, że będziemy mieli rząd koalicyjny - dodał.

- Jeżeli to będą właśnie te trzy partie, czyli PAS, Sojusz Socjalistów i Komunistów oraz partia Ilana Shora, to koalicję zdołają stworzyć jedynie Socjaliści z Komunistami oraz partia właśnie Shora - zaznaczył. Jak dodał, "PAS najprawdopodobniej uzyska najwyższy wynik, ale jeśli nie zdobędzie samodzielnej większości, to mimo najlepszego wyniku prawdopodobnie rządzić nie będzie".

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Spojrzenie na Wschód"

Prowadząca: Maria Przełomiec

Goście: Jan Piekło (doradca Witolda Waszczykowskiego, były ambasador RP na Ukrainie) i Jakub Pieńkowski (PISM)

Data emisji: 07.07.2021

Godzina: 20.33 

jb

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem