"Miał nadzieję, że zastanie nastrój rewolucyjny i stanie na czele protestów". Górecki o powrocie Saakaszwilego

- Saakaszwili wrócił do Gruzji akurat w czasie wyborów, ale prawdopodobnie źle ocenił nastroje społeczne - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Górecki z Ośrodka Studiów Wschodnich.

2021-10-06, 21:30

"Miał nadzieję, że zastanie nastrój rewolucyjny i stanie na czele protestów". Górecki o powrocie Saakaszwilego
Micheil Saakaszwili. Foto: PAP/ARCH/EPA/SERGEY DOLZHENKO

Tematem audycji była sytuacja w Gruzji po aresztowaniu byłego prezydenta Micheila Saakaszwilego. Premier Gruzji Irakli Garibaszwili oświadczył, że aresztowanie Micheila Saakaszwilego po przyjeździe do kraju w przededniu wyborów lokalnych, miało zapobiec "prowokacji". Według szefa rządu jednym ze scenariuszy miały być "zabójstwa opozycjonistów, by sprowokować zamieszki i oskarżyć władze".

- On wielokrotnie zapowiadał powrót do kraju ze świadomością, iż ciążą na nim prawomocne wyroki sądowe, wiedział więc że zostanie aresztowany. Na teren Gruzji dostał się nielegalnie, wszystko wskazuje też na to, że przemycił się w ciężarówce jadącej promem z Ukrainy - przypomniał ekspert.


Powiązany Artykuł

1200_Kreml_shutterstock.png
"Poziom fałszerstw jest oczywiście olbrzymi". Adam Eberhardt o wyborach w Rosji

"Źle ocenił nastroje"

Na pytanie, dlaczego Micheil Saakaszwili wrócił akurat w tym momencie, Wojciech Górecki powiedział, że prawdopodobnie źle ocenił on nastroje społeczne panujące w Gruzji. Prawdopodobnie wydawało mu się także, że stanie na czele protestów po wyborach władz lokalnych. Nic takiego jednak się nie stało.

Micheil Saakaszwili został aresztowany właśnie dzień przed wyborami lokalnymi, gdy po ośmiu latach nieobecności wrócił do Gruzji. Prezydent tego kraju w latach 2003-2007 i 2008-2013, obecnie będący obywatelem Ukrainy, został skazany za nadużycia władzy w czasie pełnienia urzędu. On sam uważa, że sprawy karne wobec niego, wszczęte po dojściu do władzy oponentów z Gruzińskiego Marzenia, są motywowane politycznie.

REKLAMA

- Gruzińskie Marzenie, za którego rządów podpisano umowę stowarzyszeniową z Unią Europejską, deklaruje wprawdzie chęć zbliżenia z Zachodem, jednak nie odbywa się to w tym kraju w takim tempie, jak za rządów poprzedników, a sam założyciel Gruzińskiego Marzenia jest posądzany o związki z Rosją, gdzie miał zdobyć swój majątek - powiedział ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich.


Posłuchaj

W. Górecki o aresztowaniu M. Saakaszwilego ("Spojrzenie na Wschód") 25:16
+
Dodaj do playlisty

***

Audycja: "Spojrzenie na Wschód"

Prowadzący: Antoni Opaliński

REKLAMA

Gość: Wojciech Górecki (ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich)

Data emisji: 06.10.2021

Godzina: 20:33 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej