"Stoltenberg lawirował". Beata Górka-Winter o posiedzeniu NATO w Ryzdze
- Ukraina nie jest stroną traktatu waszyngtońskiego i nie obejmuje jej niestety artykuł 5. więc już w zasadzie od bardzo wielu lat jest właśnie takie lawirowanie - mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Beata Górka-Winter (UW). Gościem audycji była także Olga Doleśniak-Harczuk (Nowe Państwo).
2021-12-01, 21:28
NATO ponownie przestrzegło Rosję przed ewentualną inwazją na Ukrainę. Ministrowie Sojuszu zebrani na spotkaniu w Rydze podkreślili, że taka agresja będzie Rosję "sporo kosztować". Sytuacja na wschodzie była głównym tematem dwudniowego spotkania polityków w stolicy Łotwy.
Szef NATO Jens Stoltenberg oświadczył po spotkaniu, że wszystkie kraje Sojuszu są zgodne w sprawie dalszych działań na wypadek agresji Rosji na Ukrainę. - Musimy być czujni i unikać eskalacji napięcia. Ministrowie jasno dali do zrozumienia, że jakakolwiek przyszła agresja Rosji będzie mieć wysoką cenę i będzie wiązać się z poważnymi politycznymi i ekonomicznymi konsekwencjami dla Rosji - podkreślił Stoltenberg.
"Ukraina nie jest stroną traktatu waszyngtońskiego"
Oceniając spotkanie Ministrów Sojuszu na antenie Polskiego Radia 24, prof. Beata Górka-Winter wskazała, że "Stoltenberg dzisiaj troszkę lawirował".
REKLAMA
- Zaraz po tym jak potwierdził, że wschodnia flanka jest dobrze przygotowana do odparcia wszelkiej agresji, rzekł jednak, iż Ukraina oczywiście nie jest stroną traktatu waszyngtońskiego - powiedziała. - Nie obejmuje jej niestety artykuł 5. więc jest już w zasadzie od bardzo wielu lat właśnie takie lawirowanie - dodała.
Olga Doleśniak-Harczuk skomentowała natomiast ewentualną postawę jaką Niemcy mogą przybrać względem Ukrainy. - Ja bym absolutnie nie liczyła na wsparcie stanowiskiem wobec Rosji. To wynika z kilku elementów - wskazała.
- Jeżeli spojrzymy na to jak wyglądała polityka względem Ukrainy ostatnich dwóch koalicji CDU/CSU i SPD, to za każdym razem wszelka forma pomocy militarnej czy jakakolwiek odpowiedź militarna na to co się dzieje na wschodzie nie wchodziła zupełnie w grę - oceniła.
- To był po prostu temat tabu i to wynikało również z tego, że społeczeństwo niemieckie jest ukierunkowane pacyfistycznie - dodała.
REKLAMA
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
***
Audycja: "Spojrzenie na Wschód"
Prowadzący: Maria Przełomiec
Goście: Olga Doleśniak-Harczuk (Nowe Państwo) i prof. Beata Górka-Winter (UW)
Data emisji: 1.12.2021
REKLAMA
Godzina: 20:33
jb
Polecane
REKLAMA