more_horiz

"Stoltenberg lawirował". Beata Górka-Winter o posiedzeniu NATO w Ryzdze

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2021 21:28
- Ukraina nie jest stroną traktatu waszyngtońskiego i nie obejmuje jej niestety artykuł 5. więc już w zasadzie od bardzo wielu lat jest właśnie takie lawirowanie - mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Beata Górka-Winter (UW). Gościem audycji była także Olga Doleśniak-Harczuk (Nowe Państwo). 
NATO ponownie przestrzegło Rosję przed ewentualną inwazją na Ukrainę.
NATO ponownie przestrzegło Rosję przed ewentualną inwazją na Ukrainę.Foto: PAP/EPA/TOMS KALNINS

NATO ponownie przestrzegło Rosję przed ewentualną inwazją na Ukrainę. Ministrowie Sojuszu zebrani na spotkaniu w Rydze podkreślili, że taka agresja będzie Rosję "sporo kosztować". Sytuacja na wschodzie była głównym tematem dwudniowego spotkania polityków w stolicy Łotwy. 

Szef NATO Jens Stoltenberg oświadczył po spotkaniu, że wszystkie kraje Sojuszu są zgodne w sprawie dalszych działań na wypadek agresji Rosji na Ukrainę. - Musimy być czujni i unikać eskalacji napięcia. Ministrowie jasno dali do zrozumienia, że jakakolwiek przyszła agresja Rosji będzie mieć wysoką cenę i będzie wiązać się z poważnymi politycznymi i ekonomicznymi konsekwencjami dla Rosji - podkreślił Stoltenberg.

"Ukraina nie jest stroną traktatu waszyngtońskiego"

Oceniając spotkanie Ministrów Sojuszu na antenie Polskiego Radia 24, prof. Beata Górka-Winter wskazała, że "Stoltenberg dzisiaj troszkę lawirował".

- Zaraz po tym jak potwierdził, że wschodnia flanka jest dobrze przygotowana do odparcia wszelkiej agresji, rzekł jednak, iż Ukraina oczywiście nie jest stroną traktatu waszyngtońskiego - powiedziała. - Nie obejmuje jej niestety artykuł 5. więc jest już w zasadzie od bardzo wielu lat właśnie takie lawirowanie - dodała.

Olga Doleśniak-Harczuk skomentowała natomiast ewentualną postawę jaką Niemcy mogą przybrać względem Ukrainy. - Ja bym absolutnie nie liczyła na wsparcie stanowiskiem wobec Rosji. To wynika z kilku elementów - wskazała.

- Jeżeli spojrzymy na to jak wyglądała polityka względem Ukrainy ostatnich dwóch koalicji CDU/CSU i SPD, to za każdym razem wszelka forma pomocy militarnej czy jakakolwiek odpowiedź militarna na to co się dzieje na wschodzie nie wchodziła zupełnie w grę - oceniła.

- To był po prostu temat tabu i to wynikało również z tego, że społeczeństwo niemieckie jest ukierunkowane pacyfistycznie - dodała. 

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
25:38 PR24_mp3 2021_12_01-20-33-16.mp3 Beata Górka-Winter: Stoltenberg lawirował w trakcie konferencji w Rydze (Polskie Radio 24)

***

Audycja: "Spojrzenie na Wschód"

Prowadzący: Maria Przełomiec

Goście: Olga Doleśniak-Harczuk (Nowe Państwo) i prof. Beata Górka-Winter (UW)

Data emisji: 1.12.2021

Godzina: 20:33

jb

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem