more_horiz

Dr Michał Sadłowski: dzisiejsza Rosja to efekt polityki prowadzonej przez Stalina

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2022 21:36
- Można powiedzieć, że Józef Stalin dokonał fizycznej likwidacji Rosji normalnej, demokratycznej, konstytucyjnej, praworządnej. Sam Stalin (...) jest produktem wojny domowej, okresu, gdzie w polityce była najważniejsza brutalność. Niestety to w Rosji wróciło - mówił w Polskim Radiu 24 dr Michał Sadłowski (Uniwersytet Warszawski). 
Dr Sadłowski: Józef Stalin dokonał fizycznej likwidacji Rosji normalnej, demokratycznej, konstytucyjnej, praworządnej
Dr Sadłowski: Józef Stalin dokonał fizycznej likwidacji Rosji normalnej, demokratycznej, konstytucyjnej, praworządnejFoto: Wikimedia Commons/Bundesarchiv

Gościem audycji był Michał Sadłowski, autor książki "Między Mikołajem II a Leninem. Państwowość rosyjska i jej koncepcje w czasie rewolucji lutowej 1917 roku". Mówił on w PR24 m.in. o historycznych aspektach wizerunku i świadomości Rosjan. 

- Jeżeli chodzi o Rosję przed bolszewikami, Rosję przed 1917 rokiem, to tam toczyły się określone procesy, które mogły doprowadzić do stworzenia państwa demokratycznego, konstytucyjnego, kapitalistycznego, gdzie jednostka byłaby określoną wartością. Państwo by nie dominowało, nie byłoby też brutalności i nie dominowałaby zasada "cel uświęca środki" - stwierdził. 

- Książka, którą napisałem, i badania, które nadal prowadzę nad inną Rosją, nad ideą demokracji w tym kraju, wskazują, że taka realna szansa była. Jednak ostatecznie upadła ona po zakończeniu rewolucji lutowej - dodał gość audycji.

Dr Sadłowski zauważył również, że wszystkie "szanse na demokratyczną Rosję" sprzeniewierzył Stalin.  

- Można powiedzieć, że Józef Stalin dokonał fizycznej likwidacji Rosji normalnej, demokratycznej, konstytucyjnej, praworządnej. Sam Stalin, jak twierdzi najwybitniejszy znawca stalinizmu prof. Oleg Khlevniuk, jest właśnie produktem wojny domowej, okresu, gdzie w polityce była najważniejsza brutalność. Niestety to w Rosji wróciło - podkreślił.

Posłuchaj
25:59 PR24_mp3 2022_04_13-20-33-21.mp3 Dr Michał Sadłowski o historycznych aspektach wizerunku Rosji ("Spojrzenie na Wschód")

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja: "Spojrzenie na Wschód"

Prowadzący: Antoni Opaliński 

Gość: dr Michał Sadłowski (Uniwersytet Warszawski) 

Data emisji: 13.04.2022

Godzina: 20:33 

kmp

Zobacz także

Zobacz także