"Światełko w tunelu". Reakcje na Czerwiec '89 w krach bloku wschodniego

2019-06-05, 21:34

"Światełko w tunelu". Reakcje na Czerwiec '89 w krach bloku wschodniego
Wystawy "1989 - Rok Wolności Ludów - Zwycięstwo Wolnego Słowa" w Sejmie. Foto: PAP/Leszek Szymański

Jaki wpływ miały wydarzenia w Polsce w 1989 na inne kraje Europy Środkowo-Wschodniej? Wincuk Wiaczorka z Białorusi i Leonardas Vilkas z Litwy opowiadali o tym, jak wydarzenia czerwca postrzegano w ich ojczyznach.

Posłuchaj

5.06.19 Spojrzenie na wschód
+
Dodaj do playlisty

Przyszłość Europy środkowej w Unii Europejskiej, zagrożenia ze strony Rosji i wspólne wyzwania - między innymi o tym dyskutowali uczestnicy czwartego szczytu szefów parlamentów państw Europy Środkowej i Wschodniej. Do Warszawy przyjechały delegacje z ponad dwudziestu krajów - wśród nich przedstawiciele Czech, Estonii, Litwy, Ukrainy, Białorusi i Bułgarii. 

Podczas spotkania debatowano również o upadku komunizmu w Europie Środkowej i Wschodniej oraz o współpracy w obliczu bieżących wyzwań. Szczyt EUROWAW2019 rozpoczął się we wtorek uroczystym koncertem, organizowanym przez biuro Niepodległa, w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej. Został on zorganizowany w 30. rocznicę demokratycznych zmian 1989 roku. Jak wydarzenia w Polsce w czerwcu 1989 roku wpłynęły na inne kraje bloku wschodniego?

Wincuk Wiaczorka, polityk i działacz społeczny z Białorusi, współprzewodniczący Rady Politycznej Zjednoczonych Sił Demokratycznych, stwierdził, że "nie tylko była żelazna kurtyna (...), ale też kurtyna »aluminowa« między Związkiem Sowieckim, a krajami bloku wschodniego". - Dlatego kontaktów było mało, ale śledziliśmy (...) każde słowo, każdy dokument przez zachodnie radia i drugi obieg. Pod tym względem utworzenie rządu, w którym byli opozycjoniści, to naprawdę już była nowa jakość - powiedział na antenie Polskiego Radia 24. - To nadało dynamiki procesom w naszym regionie - dodał.

Leonardas Vilkas, Litwin, tłumacz polskiej literatury i orędownik współpracy Polski i Litwy, przyznał, że w jego kraju obawiano się, że "może Polska i będzie niekomunistyczna, ale nie wiadomo, co będzie z Litwą, czy uda jej się przynajmniej uzyskać taki status, jaki miała Polska, awansować z republiki sowieckiej do demoludu". Jego zdaniem z czasem jednak "wszystkie przemiany odbywały się według jednego scenariusza". Nazwał wydarzenia w naszym kraju "światełkiem w tunelu" dla Litwinów.

Więcej w całej audycji, w której goście mówili również o przyszłości naszego regionu.

Rozmawiała Maria Przełomiec.

Polskie Radio 24/msze, IAR

----------------------------

Data emisji: 5.06.2019

Godzina emisji: 20.33                 

Polecane

Wróć do strony głównej