more_horiz

Kamil Kłysiński: oprócz Białorusi nikt w zdecydowany sposób nie popiera Moskwy

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2022 21:45
- OUBZ nie jest ani silny, ani zwarty. (..) Szczyt jubileuszowy na 30-lecie organizacji wyraźnie pokazał, że oprócz Białorusi nikt więcej w zdecydowany sposób nie popiera Moskwy - skomentował na antenie Polskiego Radia 24 ekspert z OSW Kamil Kłysiński. Gościem audycji był także Wojciech Górecki (OSW).
Ekspert z OSW: oprócz Białorusi nikt w zdecydowany sposób nie popiera Moskwy
Ekspert z OSW: oprócz Białorusi nikt w zdecydowany sposób nie popiera MoskwyFoto: Kosmogenez/Shutterstock

Eksperci z Ośrodka Studiów Wschodnich skomentowali na antenie Polskiego Radia 24 aktualny stan Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym, której członkami są Rosja, Białoruś, Armenia, Kazachstan, Kirgistan oraz Tadżykistan.

Jak wskazał Kamil Kłysiński, "OUBZ nie jest ani silny, ani zwarty, ani gotowy". Dodał, że szczyt jubileuszowy na 30-lecie organizacji "wyraźnie pokazał, że oprócz Białorusi nikt więcej w zdecydowany sposób nie popiera Moskwy".

- Mamy taki sprawny i dobrze ze sobą współpracujący układ dwóch państw, których przywódcy trzymają się razem, bo nie mają wyjścia - są obarczeni sankcjami i razem będą się bronić. Choć sama siła Aleksandra Łukaszenki jest zdecydowanie defensywna a nie ofensywna. A OUBZ nie odgrywa istotnej roli, najważniejsza w tym wszystkim jest oczywiście Rosja - powiedział ekspert.

Organizacja Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym

Z kolei Wojciech Górecki ocenił, że pozostali członkowie Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym "korzystają z okazji, żeby siedzieć cicho, ponieważ nie wiedzą w którą stronę potoczy się sytuacja wojny na Ukrainie i nie zajmują żadnego konkretnego stanowiska dopóki nie będzie to absolutnie konieczne".

- Armenia się zdystansowała, z kolei Kazachstan miałby powody do tego, żeby odwdzięczyć się OUBZ, ale też zachowuje powściągliwość. Rząd w Nur-Sułtanie pozwalał na demonstracje proukraińskie i dosyć niechętnie patrzył na symbolikę rosyjskiej agresji - powiedział.

- Kirgistan i Tadżykistan - one są najbardziej uzależnione od Rosji, to głownie jest kwestia migrantów, których przekazy pieniężne w bardzo poważnym stopniu zasilają budżety tych państw. Starają się tak zachowywać, żeby nie było o nich słychać, ale na pewno nie są zachwycone tym, co się dzieje. W Kirgistanie były konfiskaty symboliki rosyjskiej i w bardzo małym stopniu wojna istnieje w przestrzeni medialnej tych państw - wskazał ekspert.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
23:54 PR24_mp3 2022_05_25-20-35-40.mp3 Ekspert z OSW: oprócz Białorusi nikt w zdecydowany sposób nie popiera Moskwy ("Spojrzenie na Wschód"/Polskie Radio 24) 

Czytaj także:

***

Audycja: "Spojrzenie na Wschód"

Prowadząca: Maria Przełomiec

Goście: Kamil Kłysiński (OSW), Wojciech Górecki (OSW)

Data emisji: 25.05.2022

Godzina: 20.33 

ng

Zobacz także

Zobacz także