more_horiz

Konferencja "Nowa Białoruś" w Wilnie. Dr Łukasz Adamski: dobry, ale spóźniony ruch

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2022 22:18
Na antenie Polskiego Radia 24 kwestię powołania po dwudniowym zjeździe białoruskiej opozycji w Wilnie rządu tymczasowego na uchodźstwie mówił historyk i politolog dr Łukasz Adamski. - To jest dobry ruch, ale to jest też ruch spóźniony - powiedział gość audycji "Spojrzenie na wschód". 
Na Białorusi cały czas przybywa więźniów politycznych
Na Białorusi cały czas przybywa więźniów politycznychFoto: Shutterstock/Fanni_2021

Wilnie we wtorek, 9 sierpnia, zakończyła się dwudniowa konferencja "Nowa Białoruś". W dyskusji wokół tego, jak doprowadzić do odejścia Alaksandra Łukaszenki i jak zarządzać dalszymi zmianami w Białorusi przy jak najmniejszych stratach ekonomicznych dla kraju, uczestniczyli nie tylko politycy, ale też dziennikarze, biznesmeni, działacze społeczni, analitycy i przedstawiciele organizacji pozarządowych.

Jak przekazano w trakcie konferencji, "liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska utworzy tymczasowy rząd Białorusi". Według portalu Telewizji Biełsat, w skład "kolegialnego organu wykonawczego" wejdzie na razie czterech członków.

"Spóźniony ruch"

Dr Łukasz Adamski przyznał, że "tak naprawdę dwa lata temu Swiatłana Cichanouska w sposób oczywisty wygrała wybory prezydenckie, które zostały sfałszowane". - Nie została dopuszczona do zaprzysiężenia i zmuszono ją do migracji za granicę. A tak naprawdę to jej mąż miał być pierwotnym kandydatem, ponieważ Cichanouska jako żona występowała w jego zastępstwie. Jednak on w tym momencie odbywa karę kilkuletniego więzienia, jest więźniem i zakładnikiem politycznym reżimu Łukaszenki - mówił historyk i politolog.

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 "tego rodzaju gabinet emigracyjny należało powołać w moim przekonaniu jesienią 2020 roku". - Wtedy, kiedy był jeszcze ogromny entuzjazm Białorusinów oraz wiara w to, że nawet jeśli Łukaszenka przemocą stłumił wybory i protesty, to jednak wiosna będzie nasza. A także wtedy, kiedy się wokół Białorusi koncentrowała uwaga świata. Natomiast teraz uwaga świata nie koncentruje się wokół Białorusi, ale wokół Rosji i Ukrainy - zaznaczył wicedyrektor Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia, które przekształca się w Centrum Dialogu im. Juliusza Mieroszewskiego.

9 sierpnia minęły dwa lata od wyborów prezydenckich na Białorusi, których oficjalnym zwycięzcą ogłoszono Łukaszenkę. Wybory i ich wynik - 80,1 proc. głosów rzekomo oddanych na Łukaszenkę - opozycja białoruska uznała za sfałszowane. W kraju wybuchły masowe protesty, brutalnie stłumione przez władze.

Posłuchaj
25:11 ufux7.mp3 Dr Łukasz Adamski o Białorusi ("Spojrzenie na wschód") 

***

Audycja: "Spojrzenie na wschód"

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: dr Łukasz Adamski (historyk i politolog, wicedyrektor Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia, które przekształca się w Centrum Dialogu im. Juliusza Mieroszewskiego)

Data emisji: 10.08.2022

Godzina emisji: 20.33

nt

Zobacz także

Zobacz także