more_horiz

Mijają dwa lata od sfałszowanych wyborów na Białorusi. Guzy: represje reżimu dotykają zwykłych ludzi

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2022 20:47
- Na Białorusi siedzi tysiące więźniów, formalnie podaje się liczbę tysiąc kilkaset, ale to jest niewątpliwie tylko część przetrzymywanych - mówił w Polskim Radiu 24 ekspert ds. międzynarodowych Jarosław Guzy, który przybliżył, jak wyglądają realia w kraju, w którym rządzi prezydent Alaksander Łukaszenka.
Jarosław Guzy
Jarosław GuzyFoto: PR24/MR

Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell oświadczył, że sfałszowane wybory prezydenckie na Białorusi, przeprowadzone dokładnie dwa lata temu, pozbawiły Białorusinów możliwości swobodnego wyboru własnej przyszłości.

Sytuację wewnętrzną na Białorusi skomentował Jarosław Guzy z Polskiej Agencji Prasowej. - Represje dotykają na masową skalę zwykłych ludzi, którzy pojawili się w orbicie organów ścigania - podkreślił gość audycji "Świat w powiększeniu".

- Niewinny z puntu widzenia jakichkolwiek wymogów wpis w mediach społecznościowych wystarczy, aby trafić do aresztu, kolonii karnych. One nie przypominają żadnych cywilizowanych warunków i oczywiście ten tak zwany wymiar sprawiedliwości to jest coś niesamowitego - wskazał ekspert ds. międzynarodowych.

"Zadziwiające, że UE nie nałożyła sankcji"

Jak podkreślił, "zadziwiające jest, że dotychczas Unia Europejska nie zdobyła się na sankcje wobec ludzi związanych z tym aparatem". - To znaczy bezpośrednio, przecież to są sędziowie, to są prokuratorzy, to są fałszywi świadkowe, to są milicjanci i funkcjonariusze KGB - ich personalia są znane, ci wszyscy ludzie powinni po prostu z automatu lądować na listach sankcyjnych, łącznie z rodzinami - zaznaczył Jarosław Guzy.

- To oczywiście w cywilizowanym oraz humanitarnym Zachodzie nie mieści się w głowie, odpowiedzialność zbiorowa itd., ale wiadomo, o co chodzi. Aparat represji, który podlega Alaksandrowi Łukaszence, jest utrzymywany i ci ludzie, rodziny, dzieci nomenklatury Łukaszenkowskiej żyją spokojnie z tego reżimu i to jest niedopuszczalne - ocenił gość Polskiego Radia 24.

Josep Borrell w oświadczeniu zauważył również, że reżim Łukaszenki zintensyfikował także prześladowania wobec społeczności polskiej na Białorusi.

Posłuchaj
24:40 guzy.mp3 Jarosław Guzy o reżimie na Białorusi ("Świat w powiększeniu") 

***

Audycja: "Świat w powiększeniu"

Prowadzący: Paweł Lekki

Gość: Jarosław Guzy (PAP)

Data emisji: 9.08.2022

Godzina: 19:33

PR24/IAR/nt

Zobacz także

Zobacz także