more_horiz

Jakub Olchowski: bez zgody Łukaszenki Rosjanie nie mogliby uderzyć na Kijów

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2022 21:07
- W marcu to właśnie z terytorium Białorusi poszło to pierwsze rosyjskie uderzenie na Kijów. Bez zgody Łukaszenki Rosjanie nie mogliby tego zrobić - mówił w Polskim Radiu 24 dr Jakub Olchowski (Instytut Europy Środkowej).
Jakub Olchowski:bez zgody Łukaszenki Rosjanie nie mogliby uderzyć
Jakub Olchowski: bez zgody Łukaszenki Rosjanie nie mogliby uderzyćFoto: фота: Drop of Light/shutterstock

Podczas konferencji prasowej w Brukseli szef NATO powiedział: "Wysyłamy wyraźny sygnał: NATO popiera Ukrainę. Wojnę tę rozpoczął prezydent Putin. Musi on ją zakończyć i wyprowadzić swoje wojska z Ukrainy. A prezydent Łukaszenka powinien zakończyć udział Białorusi w tym nielegalnym konflikcie". Od początku inwazji na pełną skalę przeciwko Ukrainie wojska rosyjskie stacjonują na terytorium Białorusi. Stamtąd podjęły one atak na Czernihów i Kijów. Samoloty rosyjskie prowadzą misje bojowe z lotnisk białoruskich. Rosjanie wywożą amunicję i sprzęt wojskowy z magazynów armii białoruskiej na front na Ukrainie. Wcześniej Aleksander Łukaszenka potwierdził fakt udziału Białorusi w wojnie po stronie sojusznika - Rosji - i poinformował o formowaniu na terytorium Białorusi wspólnego zgrupowania wojsk rosyjskich i białoruskich. Jednostki białoruskie przez cały czas prowadzą ćwiczenia w pobliżu granicy z Ukrainą.

"Bez zgody Łukaszenki Rosjanie nie mogliby uderzyć"

Na antenie Polskiego Radia 24 dr Jakub Olchowski podkreślił, że "w marcu to właśnie z terytorium Białorusi poszło to pierwsze rosyjskie uderzenie na Kijów". - Bez zgody Łukaszenki Rosjanie nie mogliby tego zrobić - zaznaczył.

Wskazał, że "od wyborów w lecie 2020 roku Łukaszenka robi tak naprawdę tylko jedną rzecz". - Stara się nie stracić władzy i wymaga to od niego niesłychanej ekwilibrystyki, czyli takiego balansowania między Wschodem a Zachodem - powiedział. - On robił to jednak już dużo wcześniej, więc ma doświadczenie - ocenił.

Zwrócił także uwagę na to, że "Białoruś jako uwikłana pośrednio w tę wojnę jest także obłożona sankcjami zachodnimi, które jak najbardziej uderzają w białoruską gospodarkę". - Łukaszenka teraz tym bardziej musi dokonywać cudów, żeby utrzymać się przy władzy, a Władimir Putin od samego początku stara się go nakłonić do bezpośredniego udziału w tej wojnie, czyli po prostu do udziału wojsk białoruskich po stronie Rosji - dodał.


Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
13:14 2033 (2).mp3 Jakub Olchowski: bez zgody Łukaszenki Rosjanie nie mogliby uderzyć (Polskie Radio 24)

***

Audycja: "Spojrzenie na wschód"

Prowadzący: Michał Strzałkowski

Gość: dr Jakub Olchowski (Instytut Europy Środkowej)

Data emisji: 12.10.2022

Godzina emisji: 20.33

jb/kor

Zobacz także

Zobacz także