more_horiz

"Intencjonalny atak byłby najgroźniejszy". Jarosław Guzy o przyczynach wybuchu w Przewodowie

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2022 22:44
- Intencjonalny atak byłby najgroźniejszy. To by sugerowało, że wchodzimy na inny etap konfliktu, w który włączana jest nie tylko Polska, ale i Sojusz Północnoatlantycki i że następuje tak zwana eskalacja. To słowo, którego politycy się bardzo boją - skomentował na antenie Polskiego Radia 24 Jarosław Guzy z PAP.
W wyniku wybuchu na terytorium Polski, kilka kilometrów od granicy z Ukrainą, zginęło dwóch cywilów
W wyniku wybuchu na terytorium Polski, kilka kilometrów od granicy z Ukrainą, zginęło dwóch cywilówFoto: Policja/East News

We wtorek w wyniku wybuchu na terytorium Polski, kilka kilometrów od granicy z Ukrainą, zginęło dwóch cywilów. Według polskich władz najprawdopodobniej spadła tam rakieta przeciwlotnicza wystrzelona w czasie rosyjskiego zmasowanego ataku. Do tej kwestii odniósł się na antenie Polskiego Radia 24 komentator polityki międzynarodowej Jarosław Guzy z PAP.

Jak zwrócił uwagę, zarówno strona polska, jak i amerykańska mówią o prawdopodobnym wybuchu rakiety, która należała do Ukrainy. Podkreślił jednak, że należy zweryfikować wszystkie możliwe doniesienia i dowody w tej sprawie, a także sięgnąć do źródeł ukraińskich, które miały przeczyć tej hipotezie. - To wszystko będzie wyjaśnione. W tej chwili możemy na spokojnie i bez większych obaw czekać na ostateczne wyniki tych wszystkich ustaleń - zaznaczył.

Wybuch w Przewodowie

Gość audycji dodał jednak, że "to, co zapewnia nam względny spokój, to to, że wtorkowy atak nie był intencjonalny". Dodał, że informacja ta została wielokrotnie potwierdzona w wypowiedziach istotnych polityków.

- Intencjonalny atak byłby najgroźniejszy. To by sugerowało, że wchodzimy na inny etap konfliktu, w który włączana jest nie tylko Polska, ale i Sojusz Północnoatlantycki i że następuje tak zwana eskalacja. To słowo, którego się politycy - zwłaszcza na zachodzie - bardzo boją. My też mamy prawo się bać, zwłaszcza jeśli dotyczyłoby ono naszego kraju - skomentował.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
10:01 PR24_mp3 2022_11_16-20-49-21.mp3 Jarosław Guzy o wybuchu w Przewodowie ("Spojrzenie na Wschód"/Polskie Radio 24) 

* * *

Audycja: "Spojrzenie na wschód"

Prowadził: Antoni Opaliński

Gość: Jarosław Guzy (PAP)

Data emisji: 16.11.2022 r.

Godzina emisji: 20.49

ng

Zobacz także

Zobacz także