more_horiz

Jakub Maciejewski: przyjeżdżając do Kijowa, miało się wrażenie apokalipsy

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2022 21:51
- Czteromilionowe miasto o powierzchni 850 km kwadratowych było całkowicie opustoszałe. Nie było na ulicach samochodów, nie było ludzi, którzy żyli w piwnicach, na stacjach metra, w bunkrach. W centrum miasta były bilbordy skierowane do rosyjskich żołnierzy, których spodziewano się także w mieście - mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Maciejewski, dziennikarz "Sieci", autor książki "Wojna. Reportaż z Ukrainy".
Spowity w ciemnościach Kijów. W Polskim Radiu 24 o wojnie na Ukrainie mówił Jakub Maciejewski
Spowity w ciemnościach Kijów. W Polskim Radiu 24 o wojnie na Ukrainie mówił Jakub MaciejewskiFoto: PAP/EPA/OLEG PETRASYUK

W Polskim Radiu 24 o wojnie na Ukrainie mówił dziennikarz i reportażysta, korespondent wojenny na Ukrainie Jakub Maciejewski, który niedawno wydał książkę "Wojna. Reportaż z Ukrainy". Jej fragment został przytoczony na początku audycji.

Trzy fazy wojny

Gość PR24 opowiadał o swoim doświadczeniu wojennym. Mówił, że to, co przeżył, tak naprawdę można podzielić na trzy fazy wojny. Pierwsza wyglądała tak, że jak przyjeżdżało się do Kijowa, "miało się wrażenie apokalipsy", a miasto było całkowicie opustoszałe.

- Nie było na ulicach samochodów, nie było ludzi, którzy żyli w piwnicach, na stacjach metra, w bunkrach. W centrum miasta były bilbordy skierowane do rosyjskich żołnierzy, których spodziewano się także w mieście. Bilbordy głoszące: "Rosja przegrała", "Cały świat z Ukrainą", "Rosyjski żołnierzu, nie giń za interesy rosyjskich oligarchów" - mówił Jakub Maciejewski. Wyjaśnił, że pierwsze wrażenie było takie, że Ukraina trzyma się i walczy, ale zaraz upadnie.

Dziennikarz zauważył, że druga faza wojny była wtedy, kiedy działania zbrojne odsunęły się od Kijowa i w czerwcu np. w mieście, które kilka miesięcy wcześniej było obrazem apokalipsy, otwarte były kawiarnie, a godzina policyjna obowiązywała dopiero od 23.00, więc nawet na niezbyt długą dyskotekę można było pójść.

Trzecia faza jest obecnie - Kijów wegetuje, spowity w ciemnościach, z ograniczonymi dostawami prądu, gazu, ciepła.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
24:34 PR24 2022_12_07-20-32-59_Maciejewski.mp3 Jakub Maciejewski o wojnie na Ukrainie i swojej książce "Wojna. Reportaż z Ukrainy" ("Spojrzenie na Wschód" / PR24)

* * *

Audycja: "Spojrzenie na Wschód"
Prowadzi: Antoni Opaliński
Gość: Jakub Maciejewski ("Sieci")
Data emisji: 07.12.2022
Godzina emisji: 20.33

PR24/jmo/kor

Zobacz także

Zobacz także