more_horiz

Polscy żołnierze z Legionu Międzynarodowego zginęli na Ukrainie. "To duża strata"

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2022 19:05
- Janusz Szeremeta i jego towarzysz Krzysztof byli wysoko oceniani przez kolegów ukraińskich, przez przyjaciół zza granicy. To były postaci darzone szacunkiem. To duża strata, jeśli chodzi o wojnę z Rosją - mówił w Polskim Radiu 24 dziennikarz i publicysta "Dziennika Gazety Prawnej" Zbigniew Parafianowicz.
W walkach przeciwko Rosji na Ukrainie zginęło dwóch polskich obywateli, w tym Janusz Szeremeta ps. Kozak. W PR24 o Legionie Międzynarodowym mówił Zbigniew Parafianowicz
W walkach przeciwko Rosji na Ukrainie zginęło dwóch polskich obywateli, w tym Janusz Szeremeta ps. Kozak. W PR24 o Legionie Międzynarodowym mówił Zbigniew ParafianowiczFoto: PAP/Eugene Titov, Twitter.com

Dwóch obywateli Polski zginęło na froncie wojny Ukrainy z Rosją - poinformowano w poniedziałek w mediach społecznościowych. Jeden z nich to Janusz Szeremeta, pseudonim "Kozak". Szeremeta walczył w Ukrainie w szeregach składającego się z cudzoziemców Legionu Międzynarodowego.

Legion Międzynarodowy - kto w nim walczy?

W Polskim Radiu 24 o Polakach i obywatelach innych narodów, walczących przeciwko Rosji na Ukrainie, mówił dziennikarz "Dziennika Gazety Prawnej" Zbigniew Parafianowicz.

Gość audycji przyznał, że miał do czynienia z żołnierzami Legionu Międzynarodowego, a - paradoksalnie - w pierwszych dniach wojny poznał Rosjanina służącego w tym Legionie, organizującego jego pracę i werbującego pierwszych ochotników.

- Początkowo ten oddział był głównie złożony głównie z Białorusinów i Rosjan, ale też próbowali się do niego dostać Polacy, Amerykanie - opowiadał Zbigniew Parafianowicz.

Polacy w Legionie Międzynarodowym. Jakim żołnierzem był Janusz Szeremeta ps. Kozak?

Dziennikarz podkreślił, że wśród chętnych do Legionu Międzynarodowego można było znaleźć profesjonalistów, ale także osoby niemające nic wspólnego z wojskiem. Także o Polakach, którzy się do niego zgłaszali, mówił, że byli oceniani różnie. - Jest wiele odcieni szarości w ocenie tego, czym ten Legion Międzynarodowy jest - dodał.

- Akurat [Janusz Szeremeta i jego towarzysz Krzysztof] byli wysoko oceniani przez kolegów ukraińskich, przez przyjaciół zza granicy. To były postaci darzone szacunkiem. To duża strata, jeśli chodzi o wojnę z Rosją - wyjaśnił Parafianowicz.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
12:14 PR24 2022_12_07-16-47-28_Parafianowicz.mp3 Zbigniew Parafianowicz o Legionie Międzynarodowym walczącym na Ukrainie ("Świata pogląd" / PR24)

* * *

Audycja: "Świata pogląd"
Prowadzi: Antoni Opaliński
Gość: Zbigniew Parafianowicz ("Dziennik Gazeta Prawna", publicysta, reporter, korespondent wojenny, autor książek o tematyce wschodnioeuropejskiej, m.in. "Śniadanie pachnie trupem. Ukraina na wojnie")
Data emisji: 07.12.2022
Godzina emisji: 16.47

PAP/PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także