more_horiz

Karolina Baca-Pogorzelska: Rosjanie kradli ukraiński węgiel, teraz kradną dzieci

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2022 14:56
- Rosjanie kradną Ukrainę kawałek po kawałku od 2014 roku. Ukradli Krym, ukradli kawałek Donbasu. Teraz kradną ludzkie życia, zdrowie i kradną dzieci - mówiła w Polskim Radiu 24 dziennikarka i korespondentka wojenna na Ukrainie, Karolina Baca-Pogorzelska.
Żołnierze Sił Zbrojnych Ukrainy w pobliżu linii frontu na wschodzie kraju
Żołnierze Sił Zbrojnych Ukrainy w pobliżu linii frontu na wschodzie krajuFoto: PAP/Eugene Titov

Karolina Baca-Pogorzelska już od lat interesuje się Ukrainą. Wraz dziennikarzem Michałem Potockim napisała książkę "Czarne złoto", w której opowiedziała historię kradzionego przez Rosjan z Ukrainy, z Donbasu najbardziej energetycznego węgla kamiennego - antracytu, który następnie jest eksportowany do wielu państw świata - w tym Polski - na rosyjskich dokumentach.

Wraz z rozpoczęciem przez Rosję pełnoskalowej wojny na Ukrainie Karolina Baca-Pogorzelska zaangażowała się w relacjonowanie wydarzeń z ogarniętego konfliktem kraju, a także w pomoc potrzebującym Ukraińcom - uchodźcom, żołnierzom, dzieciom, instytucjom.

O swoim zaangażowaniu, o trudnościach, które dotykają Ukraińców, o sytuacji na froncie mówiła w Polskim Radiu 24. Jak podkreśliła, Rosjanie kradli węgiel, a teraz kradną Ukrainę kawałek po kawałku, ludzkie życia, zdrowie, a nawet dzieci. - Byłam świadkiem opowieści, historii w wyzwolonym 11 listopada Chersoniu, kiedy opowiadano mi, jak to Rosjanie zabierali ukraińskie dzieci na "wypoczynek wakacyjny" na Krym. Wiele tych dzieci nie wróciło. Na szczęście wiele tych dzieci po deokupacji Chersonia odnaleźć - mówiła Karolina Baca-Pogorzelska.

Dziennikarka podkreśliła, że wbrew temu, co twierdzą niektórzy, nie ma "dobrej pory roku" na wojnę. Są tacy, którzy twierdzą, że jak chwyci mróz i ziemia zamarznie, to fronty się ruszą. Jednak zdaniem dziennikarki to nie jest takie oczywiste.

- Ukraińscy żołnierze wiedzą, że muszą przetrwać w tym błocie czasami po kolana. To jest też problem dla maszyn, dla techniki wojskowej, sprzętu ciężkiego, który potrafi w tym błocie po prostu ugrzęznąć (...). Oni zaciskają zęby i wiedzą, że muszą. Ich morale czasem jest podważane, są pytania, czy to morale w Ukraińcach jest. Ja mogę potwierdzić, że te słowa prezydenta Zełenskiego [o Rosji] "bez wody, bez gazu, bez prądu czy bez was? Bez was" - to nadal obowiązuje. Ale cały czas podkreślam - nie wiem, jak długo - mówiła Baca-Pogorzelska.

Gość PR24 opowiedziała także o bohaterach ukraińskiej walki, którzy pochodzą z Polski, w tym o Januszu "Kozaku" Szeremecie, który zginął przed kilkoma dniami, a którego nagrania z frontu trafiały do polskiej infosfery i cieszyły się dużą popularnością. Janusz Szeremeta był przyjacielem Karoliny Bacy-Pogorzelskiej.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
24:32 PR24 2022_12_06-13-33-28_Baca.mp3 Karolina Baca-Pogorzelska o sytuacji na Ukrainie ("Temat dnia / Gość PR24")

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Antoni Trzmiel
Gość: Karolina Baca-Pogorzelska (dziennikarka, korespondentka na Ukrainie, autorka książek o Ukrainie i energetyce)
Data emisji: 06.12.2022
Godzina emisji: 13.33

PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także