more_horiz
Wiadomości

Zniszczone samoloty w bazach w głębi Rosji. Moskwa oskarża Kijów o użycie dronów

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2022 06:59
Rosyjskie ministerstwo obrony oświadczyło w poniedziałek, że zestrzelono ukraińskie drony, które miały zaatakować dwie bazy lotnictwa wojskowego w głębi Rosji - w rejinie Saratowa i Riazania. Kijów nie potwierdził dotychczas, że to siły ukraińskie dokonały tego ataku.
Rosyjski resort obrony potwierdził, że doszło do zniszczeń samolotoów wojskowych w bazach w głębi Rosji i oskarżył o ataki Ukrainę
Rosyjski resort obrony potwierdził, że doszło do zniszczeń samolotoów wojskowych w bazach w głębi Rosji i oskarżył o ataki UkrainęFoto: Oleg Kliucharev/ Shutterstock

Według komunikatu, dwa samoloty zostały uszkodzone, trzech żołnierzy zginęło a czterech zostało rannych. Obie bazy, w których mają stacjonować m. in. bombowce strategiczne dalekiego zasięgu, odległe są o setki kilometrów od granicy z Ukrainą.

Wcześniej informowano o silnych eksplozjach w bazie Engels w Saratowie i Djagilewo koło Riazania, ale nie podano ich przyczyny.

Najdalsze uderzenie na terytorium Rosji?

Reuter podkreśla, że gdyby potwierdziły się przypuszczenia, że to siły ukraińskie dokonały tego ataku, byłoby to najdalsze uderzenie na terytorium Rosji od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę 24 lutego.

Według dziennika "New York Times", powołującego się na anonimową osobistość ukraińską wysokiej rangi, drony wystartowały z terytorium Ukrainy. Co najmniej dwa rosyjskie samoloty w jednej z baz miały zostać zniszczone a kilka uszkodzonych.

Zmasowany atak na infrastrukturę krytyczną

Kilka godzin później Rosja dokonała zmasowanego ataku rakietowego na Ukrainę. Według komunikatu strony ukraińskiej, większość rakiet została zestrzelona, ale zniszczenia infrastruktury energetycznej, m. in. w rejonie Kijowa, są poważne.

»ROSYJSKA AGRESJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny w PolskieRadio24.pl«

Na skutek poniedziałkowych ostrzałów na Ukrainie zginęły cztery osoby - poinformował w wieczornym wystąpieniu prezydent kraju Wołodymyr Zełenski. W nagraniu, zamieszczonym w mediach społecznościowych, ukraiński przywódca złożył kondolencje rodzinom zmarłych.

Wołodymyr Zełenski podkreślił, że każdy zestrzelony pocisk dowodzi, że rosyjski terror można pokonać, ale - jak mówił - niestety Ukraina nie może zapewnić całkowitego bezpieczeństwa swojego nieba.

Posłuchaj
00:47 usa gwarancje bezpieczenstwa dystans -- 12084927_1.mp3 Biały Dom dystansuje się od słów prezydenta Macrona o gwarancjach bezpieczeństwa dla Rosji. Odpowiadając na pytanie Polskiego Radia, John Kirby z Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA powiedział, że przedmiotem troski prezydenta Bidena jest przede wszystkim bezpieczeństwo Ukrainy - relacja Marka Wałkuskiego (IAR)

Czytaj także:

PAP, IAR/ mbl

Zobacz także

Zobacz także