more_horiz
Wiadomości

Zełenski: w ostrzale Ukrainy zginęły 4 osoby. Tak Rosja "uczciła" rocznicę Memorandum Budapeszteńskiego

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2022 23:52
Na skutek rosyjskich ostrzałów na Ukrainie zginęły cztery osoby - poinformowała prezydent kraju Wołodymyr Zełenski. Rosja po raz kolejny masowo ostrzeliwała dziś ukraińskie miasta.
Wołodymyr Zełenski poinformował, że w wyniku rosyjskiego ostrzału zginęły 4 osoby
Wołodymyr Zełenski poinformował, że w wyniku rosyjskiego ostrzału zginęły 4 osobyFoto: PAP/Eugene Titov

W nagraniu zamieszczonym w mediach społecznościowych ukraiński przywódca złożył kondolencje rodzinom zmarłych.

Zełenski: rosyjski terror można pokonać

- Na ten moment lista osób, które zginęły tego dnia w wyniku rosyjskich nalotów, obejmuje cztery osoby. Rodzinie i przyjaciołom składam kondolencje - powiedział Wołodymyr Zełenski.

Prezydent podziękował ukraińskim siłom obrony powietrznej oraz państwom zachodnim za dostawy środków obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. Podkreślił, że każdy zestrzelony pocisk dowodzi, że rosyjski terror można pokonać, ale - jak mówił - niestety Ukraina nie może zapewnić całkowitego bezpieczeństwa swojego nieba.

Według szacunków ukraińskich Rosjanie wystrzelili dziś około 70 rakiet. Większość z nich - około 60 - obrońcy zestrzelili. Pociski - jak podają ukraińskie władze - trafiły w obiekty infrastruktury w trzech obwodach - kijowskim, winnickim i odeskim. W obwodzie zaporoskim rakiety trafiły z kolei w dzielnice mieszkalne.

Wołodymyr Zełenski podkreślił, że rosyjski terroryzm jest zagrożeniem nie tylko dla Ukrainy, lecz także dla innych, czego dowodzi rakieta, która upadła w poniedziałek na terytorium Mołdawii. - Kiedy jeden terrorysta destabilizuje życie wszystkich (ludzi), wspólnym zadaniem jest zatrzymanie terroru - zaznaczył ukraiński prezydent.

Posłuchaj
00:57 Mołdawia IAR.mp3 Mołdawska premier zapewniła, ze władze zrobią wszystko, by nie doszło do zagrożenia obywateli. Tamtejsza straż graniczna odnalazła dziś spory fragment rakiety wojskowej tuz przy granicy z Ukrainą. Relacja Piotra Piętki (IAR)

"Podpisywanie czegokolwiek z terrorystami nie przyniesie pokoju"

Wołodymyr Zełenski zwrócił uwagę na to, że najnowszy brutalny rosyjski ostrzał Ukrainy odbywa się w rocznicę podpisania przez Rosję, Wielką Brytanię i USA dokumentu gwarantującego nienaruszalność granic Ukrainy.

- Dzisiejszym atakiem rakietowym Rosja uczciła kolejną rocznicę podpisania Memorandum Budapeszteńskiego. Los tego dokumentu odpowiada na wiele pytań, które padają dzisiaj na temat Rosji - powiedział Zełenski. - Jeśli cokolwiek podpisze się z tymi terrorystami - pokoju nie będzie. Jeśli coś się z nimi ustali - na pewno to złamią. Oddanie Rosji jakikolwiek elementu bezpieczeństwa innych - oznacza nową wojnę - oświadczył ukraiński prezydent.

- Dlatego też potrzebna jest kontynuacja dotychczasowej polityki świadomych państw świata: tylko demontaż rosyjskich możliwości terrorystycznych, tylko wyzwolenie całej naszej ziemi i pociągnięcie morderców do odpowiedzialności może przynieść pokój. Wierzę, że dojdziemy do tego - podkreślił.

Posłuchaj
00:20 Zełenski IAR (2).mp3 Zełenski: każdy zestrzelony rosyjski pocisk dowodzi, że terror można pokonać. Ale niestety nie możemy zapewnić całkowitego bezpieczeństwa naszego nieba. Było kilka trafień, niestety są ofiary. Na ten moment lista osób, które zginęły tego dnia w wyniku rosyjskich nalotów, obejmuje cztery osoby. Rodzinie i przyjaciołom składam kondolencje (IAR)

Memorandum Budapeszteńskie z grudnia 1994 r. to porozumienie, którego sygnatariusze - USA, Wielka Brytania i Rosja - w zamian za rezygnację przez Ukrainę z broni jądrowej złożyły jej gwarancje bezpieczeństwa oraz zobowiązały się do respektowania suwerenności Ukrainy i nienaruszalności jej granic. Rosja złamała je w 2014 roku, anektując Krym i rozpoczynając wojnę w Donbasie. W lutym br. Rosja rozszerzyła ją do konfliktu na pełną skalę, rozpoczynając inwazję na Ukrainę.

Czytaj również:

IAR/PAP/jmo

Zobacz także

Zobacz także