more_horiz

Macron chce gwarancji bezpieczeństwa dla Rosji. Guzy: w tyle głowy tkwi pomysł, by z Kremlem się dogadać

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2022 18:29
- Mamy do czynienia nie z jednorazowym posunięciem, który zaskakuje, ale z pewnym trendem w polityce zarówno Francji, jak i Niemiec, który jest trendem stałym i przejawia się w większym lub mniejszym nasileniu - mówił w Polskim Radiu 24 Jarosław Guzy, publicysta związany z PAP.
Jarosław Guzy
Jarosław GuzyFoto: PR24/MR

Prezydent Francji udzielił wywiadu francuskiej telewizji TF1 w trakcie jego wizyty w Stanach Zjednoczonych. Emmanuel Macron tłumaczył, że Europa musi zbudować przyszłą architekturę bezpieczeństwa. – Oznacza to, że jednym z istotnych punktów, którymi musimy się zająć, jak zawsze mówił prezydent Putin, jest obawa, że NATO podchodzi wprost pod jego drzwi i rozmieszcza broń, która może zagrozić Rosji – tłumaczył Macron, chcąc "gwarancji bezpieczeństwa" dla Rosji.

"Stały trend"

- Mamy do czynienia nie z jednorazowym posunięciem, które zaskakuje, ale z pewnym trendem w polityce zarówno Francji, jak i Niemiec, który jest trendem stałym i przejawia się w większym lub mniejszym nasileniu. Było pytanie o to, czy Zachód będzie wystarczająco twardy, by zareagować na poczynania Rosji? Szczęśliwie okazało się, że tak, choć w tyle głowy Macrona i Scholza tkwi pomysł na temat tego, że trzeba z Rosją się dogadać - powiedział Jarosław Guzy.

Także Ukraińcy wyrazili zaskoczenie i oburzenie słowami Macrona. - Cywilizowany świat potrzebuje gwarancji bezpieczeństwa od barbarzyńskich intencji postputinowskiej Rosji. Będzie to możliwe dopiero po trybunale, skazaniu autorów wojny i zbrodniarzy wojennych, nałożeniu reparacji na dużą skalę i krwawym wyjaśnieniu ruskim elitom kto jest winien – powiedział Mychajło Podoljak, doradca Kancelarii Prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

Posłuchaj
10:54 PR24_mp3 2022_12_05-16-49-05.mp3 Macron chce gwarancji bezpieczeństwa dla Rosji. Guzy: w tyle głowy tkwi pomysł, by z Kremlem się dogadać ("Świata pogląd")

***

Audycja: "Świata pogląd"

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: Jarosław Guzy (publicysta związany z PAP)

Data emisji: 05.12.2022

Godzina: 16:49

Zobacz także

Zobacz także