more_horiz

Politycy Zachodu chcą powrotu do relacji z Rosją. Ekspert: efekt zmęczenia wojną

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2022 14:35
Dr Grzegorz Gil (UMCS w Lublinie, ekspert Europe Team), który był gościem Polskiego Radia 24, komentował najnowsze doniesienia znad Renu i Sekwany. Mówił m.in. o tym, czy po 280 dniach wojny jest szansa na powrót do normalnych relacji z Rosją.
Kanclerz Niemiec i prezydent Rosji
Kanclerz Niemiec i prezydent RosjiFoto: фота: Shutterstock/Alexandros Michailidis, Shutterstock/Frederic Legrand - COMEO

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz zasugerował, że Europa powinna wrócić do przedwojennego "ładu pokojowego" z Rosją i rozwiązać "wszystkie kwestie wspólnego bezpieczeństwa" po wojnie na Ukrainie, jeśli Władimir Putin będzie skłonny wyrzec się agresji wobec sąsiadów.

Z kolei prezydent Francji Emmanuel Macron oświadczył, że "Zachód powinien rozważyć, jak odpowiedzieć na zgłaszaną przez Rosję potrzebę uzyskania gwarancji bezpieczeństwa, jeśli Władimir Putin zgodzi się na negocjacje w celu zakończenia wojny z Ukrainą". "Europa musi zacząć przygotowania do budowy nowej architektury bezpieczeństwa na kontynencie i zastanowić się, jak ma ona wyglądać w przyszłości" - dodał.

Komentując te doniesienia, dr Grzegorz Gil wskazał, że urzeczywistnia się to, o czym mówili eksperci, czyli że pojawi się efekt tzw. zmęczenia wojną. - Oczywiście nie dotyczy to strony rosyjskiej, ukraińskiej, ale dotyczy to drugiego planu, czyli otoczenia, które mogłoby wywierać presję na strony wojujące - przyznał.    

Więcej w zapisie audycji.

Posłuchaj
22:29 PR24 2022_12_05-13-34-16.mp3 Dr Grzegorz Gil gościem Antoniego Trzmiela ("Temat dnia/Gość PR24")

 

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: dr Grzegorz Gil (UMCS w Lublinie, ekspert Europe Team)

Data emisji: 05.12.2022

Godzina emisji: 13.34

kmp/kor

Zobacz także

Zobacz także