more_horiz

Prof. Boćkowski: Rosja chce złamać Ukraińców i zmusić ich do rozmów

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2022 13:31
- Rosjanie kompletnie nie rozumieją, w jakim miejscu są Ukraińcy. Tam to hasło "może być głodno, chłodno, ale bez was" jest podstawą wszystkiego - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Daniel Boćkowski, politolog z Uniwersytetu w Białymstoku.
Prof. Daniel Boćkowski stwierdził w PR24, że Ukraińcom przyświeca myśl, że lepiej głodno i chłodno, ale bez Rosjan
Prof. Daniel Boćkowski stwierdził w PR24, że Ukraińcom przyświeca myśl, że "lepiej głodno i chłodno, ale bez Rosjan"Foto: PAP/Eugene Titov

Na Ukrainie utrzymuje się deficyt energii po zmasowanym ataku rakietowym na obiekty infrastruktury. Rosjanie we wtorek wystrzelili ponad 70 rakiet, z czego ponad 60 udało się strącić. Ukraińscy wojskowi raportują, że na wschodnim odcinku frontu trwają zaciekłe walki w Donbasie. Z kolei na jednym z lotnisk na terenie Federacji Rosyjskiej doszło do eksplozji. Najprawdopodobniej to efekt ataku Ukraińców. W Polskim Radiu 24 komentował te wydarzenia prof. Daniel Boćkowski.

Gość audycji stwierdził, że rosyjskie działania mające służyć wychłodzeniu i zagłodzeniu Ukraińców nie przynosi i jest nadzieja, że nie przyniesie rezultatu. Jak wyjaśnił trwa wyścig między możliwościami produkcji zbrojeniowej Rosji, a zdolnościami ukraińskich techników przywracających połączenia energetyczne, grzewcze, wodociągowe, a także świata zachodniego i jego pomocy dla Ukrainy.

- My patrzymy na ten front wojenny i widzimy dostawy, ale niezależnie od tego mamy tę wielką pomoc [Zachodu] dla sektora krytycznego - energetycznego i nie tylko. Europa stara się dostarczyć to wszystko, co Rosjanie z uporem maniaka niszczą - mówił prof. Daniel Boćkowski.

Gość audycji mówił, że mamy do czynienia z wojną na wyniszczenie technologiczne - nie tylko na wychłodzenie czy zagłodzenie. Chodzi o to, by wyczerpać ukraińskie możliwości naprawy tego, co Rosja raz po raz niszczy, a w końcu Ukraina zbankrutuje, zapadnie się jako kraj.

- I to według myślicieli na Kremlu powinno wystarczyć do tego, by złamać morale społeczeństwa i zmusić Ukrainę do rozmów. Co chyba wygląda na kompletne niezrozumienie tego, w jakim miejscu są Ukraińcy. Tam to "być głodno, chłodno, ale bez was" jest podstawą tego wszystkiego - mówił prof. Boćkowski. Zauważył, że Ukraińcy są narodem, który przetrwał Wielki Głód, przetrwał wojnę i biedę powojenną i przetrwa także teraz.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
20:26 PR24 2022_12_06-11-38-25_Boćkowski.mp3 Prof. Boćkowski o sytuacji na Ukrainie ("Temat dnia / Gość PR24")

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Tadeusz Płużański
Gość: prof. Daniel Boćkowski (politolog, Uniwersytet w Białymstoku)
Data emisji: 06.12.2022
Godzina emisji: 11.38

IAR/PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także