more_horiz

"Mafijna rozgrywka, Putin poniósł autentyczne straty". Prof. Nowak o buncie Grupy Wagnera

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2023 21:37
Rosja miała być monolitem i stać murem za swoim wodzem Władimirem Putinem. Tymczasem bardziej szowinistyczna część Rosji stanęła za Jewgienijem Prigożynem, który wydaje się bardziej efektywnym rzezimieszkiem - mówił w Polskim Radiu 24 historyk prof. Andrzej Nowak. 
Prof. Nowak: możemy być pewni, że ktoś z mafii obali Putina
Prof. Nowak: możemy być pewni, że ktoś z mafii obali PutinaFoto: PAP/EPA

W sobotę najemnicy Grupy Wagnera zajęli sztab rosyjskiej armii w Rostowie nad Donem, a następnie zaczęli posuwać się w kierunku Moskwy. Szef najemników Jewgienij Prigożyn, od dawna skonfliktowany z częścią rosyjskiego establishmentu wojskowego, dowodzącą inwazją na Ukrainę, domagał się "przywrócenia sprawiedliwości" w armii i odsunięcia od władzy ministra obrony Siergieja Szojgu.

Jednak jeszcze w sobotę ogłosił odwrót i wycofanie najemników do obozów polowych, by "uniknąć rozlewu krwi". Miało to być rezultatem układu białoruskiego autorytarnego lidera Alaksandra Łukaszenki z Prigożynem, zawartego w porozumieniu z Władimirem Putinem.

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że nie zgadza się z interpretacją, że była to wyłącznie "ustawka". - Putin poniósł autentyczne straty wewnętrzne w wyglądającej z pozoru na farsę próbie puczu. Okazało się, że ta władza jest słaba i ma wewnętrznych przeciwników. Przecież Rosja miała być monolitem i stać murem za swoim wodzem. Tymczasem bardziej szowinistyczna część Rosji stanęła za Prigożynem, który wydaje się być bardziej efektywnym rzezimieszkiem. Dwuznacznie wygląda fakt, że wielu urzędników rosyjskich nie zadeklarowało swojej lojalności wobec Putina w momencie próby. Efekt tej gry nie jest wyłącznie pozytywny dla Putina, wewnętrznie został osłabiony - powiedział prof. Andrzej Nowak.

Wyjaśnił przy tym, że Putin wywodzi się "jedną nogą z bandyckiego Leningradu, a drugą z jest zanurzony w tradycji KGB". - To była rozgrywka mafii. Dlatego możemy być pewni, że ktoś z mafii obali Putina. W rezultacie skutecznej próby puczu nie pojawi demokratyczny i miłujący pokój przywódca. Będzie to przedstawiciel tej samej bandyckiej Rosji, z której wywodzi się Putin i jego otoczenie - stwierdził prof. Nowak.  

Posłuchaj
24:29 PR24 2023_06_28-20-33-13.mp3 Prof. Andrzej Nowak gościem Antoniego Opalińskiego (Spojrzenie na Wschód)

W ramach porozumienia koordynator najemników Jewgienij Prigożyn miał przenieść się z Rosji na Białoruś.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja: "Spojrzenie na Wschód"

Prowadzi: Antoni Opaliński

Gość: prof. Andrzej Nowak

Data emisji: 28.06.2023

Godzina emisji: 20.33

PR24/jt

Zobacz także

Zobacz także