Mit Żołnierzy Wyklętych w polskiej kulturze

Czy na zjawisko pośmiertnego „powrotu” Żołnierzy Wyklętych do naszej kultury i świadomości powinniśmy patrzyć z triumfem, rezerwą czy namysłem? Czy los żołnierzy, który był naznaczony klęską powrotu komunizmu może być dobrym wzorcem obywatelskim? Gośćmi audycji Rozpruwacz kulturalny byli: Wojciech Tomczyk - dramaturg i scenarzysta oraz dr Mikołaj Mirowski - historyk i publicysta.

2017-03-05, 07:32

Mit Żołnierzy Wyklętych w polskiej kulturze
Żołnierze Wyklęci - antykomunistyczny, niepodległościowy ruch partyzancki, stawiający opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR, toczący walkę ze służbami bezpieczeństwa ZSRR i podporządkowanymi im służbami w Polsce/fot.wikipedia.org

Posłuchaj

4.03.17 Wojciech Tomczyk: czuję niezgodę na słowo kult Żołnierzy Wyklętych. Powinniśmy przywrócić im raczej elementarną sprawiedliwość
+
Dodaj do playlisty

Zdaniem Mikołaja Mirowskiego, wielu Żołnierzy Wyklętych to osoby heroiczne, o których warto rozmawiać. - Zastanawiam się jednak czy są oni najbardziej odpowiedni do tworzenia pozytywnego obrazu polskiej historii. Czy muszą być oni naszymi najlepszymi wzorcami? – mówił się gość audycji.

- Większość z nas nie ma szansy okazywać na co dzień swojego przywiązania do wolności  demokracji, niepodległości własnej ojczyzny czy wspólnoty. Nie ma też konieczności okazywania tych emocji w tak ekstremalnej formie, w jakiej robili to Żołnierze Wyklęci – powiedział Wojciech Tomczyk.

- Mit żołnierzy wyklętych jest bardzo pojemny i nie zawsze inkluzyjny, Wolałbym rozmawiać o micie Powstania Warszawskiego, Armii Krajowej czy Polskiego Państwa Podziemnego. 1 marca może być dniem zadumy, ale czy warto hucznie świętować tragiczne losy ludzi bez wyjścia? Szczególnie jeśli nie wszyscy wyszli z tej próby moralnie czyści – dodał Mikołaj Mirowski.

Gospodarzem audycji był Jakub Moroz

REKLAMA

Polskie Radio 24/kawa

Rozpruwacz kulturalny - wszystkie audycje Jakuba Moroza.

_____________________

Data emisji: 4.03.17

Godzina emisji: 18.20


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej