„Lato miłości” i rock'n'rollowa rewolucja kulturowa

Ponad 200 tysięcy młodych ludzi ze Stanów Zjednoczonych i innych krajów świata zawitało w czerwcu 1967 roku do kalifornijskiego Monterey. Chcieli wspólnie słuchać muzyki, śpiewać, bawić się, a także głosić hasła pokoju i wolnej miłości. W audycji „Rozpruwacz Kulturalny”, przy okazji okrągłej rocznicy wielkiego karnawału hipisów, rozmowa na temat samego ruchu, kontrkultury i rock'n'rolla.

2017-07-15, 19:00

„Lato miłości” i rock'n'rollowa rewolucja kulturowa
Demonstranci wręczają kwiaty żandarmerii wojskowej USA podczas protestów związanych z wojną w Wietnamie. Foto: Maciek Kwiatkowski/wikipedia/CC BY-SA

Posłuchaj

15.07.17 Grzegorz Brzozowicz: „Festiwal w Monterey był miejscem narodzin wielu gwiazd muzyki rockowej na skalę światową (…)”.
+
Dodaj do playlisty

Chęć cieszenia się życiem bez nakazów, podróżowanie, poznawanie na nowo siebie, jak i innych ludzi, wolna miłość i używki oraz zerwanie z tradycją i dotychczasowym życiem. Oto jedne z rzeczy, które wyróżniały hipisów, nową grupę, która z początkiem lat 60. zaczęła formować się w Stanach Zjednoczonych. To właśnie oni zorganizowali festiwal zabawy, który zapoczątkował trwające do października „Lata miłości”.

– „Lato miłości” przyniosło narodziny muzycznych legend. To tutaj z Wielkiej Brytanii przybył zespół The Who, a także Jimi Hendrix. Był to czas nowego otwarcia dla muzyki rockowej. Cały ten przewrót kulturowy miał swoje początki właśnie na Wyspach Brytyjskich, która stała się motorem przemian. To tam po raz pierwszy młodzi chcieli wyglądać inaczej niż ich rodzice. Pojawił się także przemysł skierowany do nowego pokolenia. Dziewczyny paradowały w spódniczkach mini, zaczęły królować nowe fryzury, a w Liverpoolu narodzili się Beatlesi – powiedział Grzegorz Brzozowicz, krytyk muzyczny.

Dr Mikołaj Mirowski, historyk i publicysta związany z Domem Literatury w Łodzi, podkreślił, że biorący udział w kontrkulturowej rewolucji chcieli zamanifestować światu swoją młodość i wolność. Duże znaczenie w narodzinach ruchu hipisowskiego, a także w tekstach ówczesnych piosenek miała wojna w Wietnamie. – Był to dla nich punkt odniesienia – dodał.

Audycję prowadził Jakub Moroz.

REKLAMA

Polskie Radio 24/db

_____________________

Rozpruwacz Kulturalny - wszystkie audycje Jakuba Moroza

Data emisji: 15.07.2017

Godzina emisji: 18:16

 


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej