Wystawa "#Dziedzictwo" w krakowskim Muzeum Narodowym
Jak można je zdefiniować i opisać a przede wszystkim pokazać? Już tylko do 14 stycznia w Muzeum Narodowym w Krakowie można oglądać głośną wystawę "#dziedzictwo". Opowiedział o niej prof. Andrzej Betlej - dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie i prof. Andrzej Szczerski - zastępca dyrektora Muzeum Narodowego w Krakowie ds. naukowych, kurator wystawy.
2018-01-06, 22:15
Posłuchaj
Ekspozycja została otwarta 23 czerwca ubiegłego roku, odwiedziło ją do tej pory ponad 63 tys. osób. Wystawa poraża ogromem i dostarcza wielu wzruszeń.
- To jedna z naszych największych i wyjątkowych wystaw. Zgromadziła ponad 650 obiektów, które w 95 proc. pochodziły ze zbiorów własnych, a ponad 70 proc. z nich zostało pokazane po raz pierwszy. Wystawy, która dotyczyłaby fundamentalnej kwestii dla Polaków od dawna u nas nie było. Stąd razem z Andrzejem Szczerskim postanowiliśmy przygotować coś co będzie budowało nasze wyobrażenie o dziedzictwie - powiedział prof. Andrzej Betlej.
To mozaika, która ściśle łączy się z naszym dziedzictwem w szerokim rozumieniu. Jest ona skonstruowana w bardzo nieoczywisty sposób, w której kontekst antropologiczny jest bardzo ważny. Wystawa opiera się na czterech kategoriach. Patrzy na dziedzictwo z perspektywy geografii i terytorium, języka i kultury, a także o tych którzy byli jej twórcami i chce ją pokazać przez tą różnorodność.
Wystawa w MNK jest głosem w toczącej się debacie na temat polskiego dziedzictwa. W przededniu stulecia odzyskania niepodległości debata ta zyskuje nową dynamikę, skłaniając do postawienia pytania o nas samych, o to, jak definiujemy naszą historię, dorobek cywilizacyjny, specyfikę kultury narodowej i jej związki z otaczającym nas światem.
REKLAMA
Więcej w całej audycji.
Gospodarzem programu był Jakub Moroz.
Polskie Radio 24/kawa
Rozpruwacz Kulturalny - wszystkie audycje Jakuba Moroza
REKLAMA
____________________
Data emisji: 6.01.2018
Godzina emisji: 18:15
REKLAMA